Staubli-Łódź Sp. z o.o.
Grupa Azoty S.A.

Artykuł Dodaj artykuł

RubPlast EXPO – świat tworzyw w Expo Silesia

03-12-2010, 00:00

rubplast1.021210.jpgW Expo Silesia zakończyła się trzecia edycja Targów Przemysłu Tworzyw Sztucznych i Gumy RubPlast EXPO. Impreza i towarzyszące jej targi robotyki i automatyki HAPexpo oraz WIRTOTECHNOLOGIA łącznie zgromadziły ponad 230 Wystawców. W dniach 17 – 19 listopada, obok prezentacji wystawców, nie zabrakło również seminariów i konferencji branżowych. Wydarzeniem towarzyszącym RubPlast EXPO był 4. Kongres Przemysłu Gumy i Kauczuków w Polsce.

Na targach tworzyw sztucznych i gumy można było zapoznać się z ofertą 120 firm z Czech, Belgii, Austrii, Włoch i Polski. Na stoiskach prezentowane były: maszyny i urządzenia do przetwórstwa tworzyw sztucznych, gumy, do recyklingu odpadów gumowych, narzędzia i technologie, materiały wzmacniające i podkładowe, a także sprzęt informatyczny, testujący i pomiarowy. Wśród prezentacji nie zabrakło kilku nowości technicznych.

Partnerem RubPlast EXPO 2010 było Stowarzyszenie Ekoguma, zrzeszające producentów wyrobów gumowych oraz przedsiębiorstwa zajmujące się przetwarzaniem i zagospodarowaniem odpadów gumowych. Stowarzyszenie zorganizowało podczas targów seminarium poświęcone m. in. tematyce zastosowania gumy w motoryzacji. Jednak to nie jedyne wydarzenie, jakie towarzyszyło targom RubPlast EXPO.

rubplast2.021210.jpg
Na uwagę zasłużył 4. Kongres Przemysłu Gumy i Kauczuków w Polsce – jedyne w Polsce wydarzenie o tym charakterze, dedykowane branży gumowej i skupiające aktywną część środowiska kauczukowego, które co roku jest spotkaniem polskiego przemysłu gumowego ze światem nauki. Kongres, z udziałem gości z Polski i zagranicy, był miejscem prezentacji technologicznych nowości, a przede wszystkim merytoryczną dyskusją nad zmianami w obrębie technologii kauczukowej. Na targach odbyły się także seminaria pod patronatem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego oraz Instytutu Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników.

Targom towarzyszyły Strefy Dobrych Pomysłów: Stefa Wiedzy, Strefa Wtryskarek HQ. Strefa Wiedzy była kolejną odsłoną przedsięwzięcia, które miało swoją premierę w zeszłym roku i w swoim założeniu mała umożliwić wystawcom i zwiedzającym otrzymanie eksperckiej porady na temat rozporządzenia REACH, które nakłada m.in. nowe obowiązki rejestracyjne na przedsiębiorstwa produkujące lub importujące substancje chemiczne na obszarze Unii Europejskiej.

Nowe wymogi zostały nałożone również na firmy korzystające z produktów chemicznych, co w szerszym zakresie dotyczy także przemysłu przetwórstwa tworzyw sztucznych. Swoje stoiska w Strefie Wiedzy mieli przedstawiciele m.in.: Biura ds. Substancji i Preparatów Chemicznych, Instytutu Przemysłu Organicznego, Instytutu Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników, a także Instytutu Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia”.

rubplast3.021210.jpg
Natomiast Strefa Wtryskarek HQ to miejsce, w którym zaprezentowano nowoczesne maszyny do produkcji artykułów tworzywowych. Strefa ta była najbardziej zbliżona swoim charakterem do innej imprezy targowej, odbywającej się w tym samym terminie - Międzynarodowych Targów Metod i Narzędzi do Wirtualizacji Procesów WIRTOTECHNOLOGIA 2010.

W ich trakcie zaprezentowane zostały najnowsze technologie CADowskie oraz zagadnienia szybkiego prototypowania mające często zastosowanie w branży tworzyw sztucznych. Podobnie, powiązane z tą branżą były Targi HAPexpo i towarzyszący im Salon Robotyki - wydarzenie poświęcone automatyzacji procesów produkcyjnych.

Tradycyjnie już najnowocześniejsze i najlepiej wyeksponowane produkty nagrodzono Medalami Expo Silesia oraz wyróżnieniami i specjalnymi nagrodami.

Nagrodę Specjalną Dyrektora Instytutu Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników za najlepsze rozwiązanie innowacyjne przyznano dla firmy ZAMAK Zakład Maszyn Kablowych Sp. z o.o. za produkt: LABORATORYJNA WYTŁACZARKA MODUŁOWA.

rubplast4.021210.jpgMedal Targowy Expo Silesia za DOZOWNIK MATERIAŁÓW 2-SKŁADNIKOWYCH powędrował do firmy APCom Paweł Czarnecki. A w kategorii: „Najbardziej efektowna forma prezentacji targowej” organizatorzy przyznali Medal EXPO SILESIA firmie PLASTIGO.

Ponadto na targach wyróżniono produkty: FOLIĘ PROMASTRECH firmy P. H. U. PROMA Andrzej Kubicki oraz GOLEM OEE SUPERVISOR firmy PPHU NEURON – WOJCIECH MAZUREK. Natomiast wyróżnienie za najbardziej efektowną formę prezentacji targowej otrzymała firma FOMPOL Sp. z o.o.

Kolejna edycja targów RubPlast EXPO odbędzie się za rok, w dniach 16 – 18 listopada 2011.