Staubli-Łódź Sp. z o.o.
Grupa Azoty S.A.

Artykuł Dodaj artykuł

ENERGOOSZCZĘDNE SYSTEMY CHŁODZENIA FRIGEL ECODRY SYSTEM®

20-12-2011, 00:00

Labotek logo

W czasach gdy stale rosną ceny energii elektrycznej oraz tworzyw sztucznych konieczne jest poszukiwanie możliwości obniżenia kosztów i zwiększenia wydajności produkcji. Jednym z elementów mającym duży wpływ na wysokość kosztów oraz wydajność produkcji jest system chłodzenia maszyn i form wtryskowych.  Firma Labotek Polska dzięki współpracy z wiodącym na świecie producentem urządzeń chłodzących oraz termostatów dla przemysłu tworzyw sztucznych – firmą Frigel  Firenze SpA może zaoferować najbardziej innowacyjne, energooszczędne i wydajne systemy chłodzenia na rynku – Frigel ECODRY SYSTEM®.

Branża przetwórstwa tworzyw sztucznych osiągnęła bardzo duży postęp technologiczny w ciągu kilku ostatnich lat, jednak systemy chłodzenia stosowane w tym sektorze nie uległy większym zmianom, co więcej rozwiązanie techniczne oferowane dziś są takie same jak kilkanaście lat temu. Firma Frigel Firenze SpA opracowała zupełnie nowe, innowacyjne podejście do chłodzenia w sektorze tworzyw sztucznych – ECODRY SYSTEM®. Dzięki zastosowaniu systemów ECODRY SYSTEM®  możemy zaoszczędzić nawet do 80% energii w stosunku do tradycyjnych chłodni sprężarkowych oraz zwiększyć wydajność produkcji nawet o 20%.

FRIGEL ECODRY SYSTEM®

Systemy te można stosować przy każdym profilu produkcji: wtrysk, wytłaczanie, termoformowanie.

Systemy chłodzenia firmy Frigel opierają się na połączeniu dwóch innowacyjnych rozwiązań:

Centralnej adiabatycznej chłodni wentylatorowej Ecodry oraz dedykowanej dla danej maszyny przetwórczej mikrochłodziarki lub termostatu Microgel.

Chłodnia Ecodry służy do chłodzenia oleju w maszynach wtryskowych, kompresorów, termostatów. Medium chłodzącym może być sama woda lub woda z glikolem.

Woda powracająca z procesu przechodzi przez aluminiowo-miedziany wymiennik ciepła w chłodni Ecodry, gdzie następuje jej schłodzenie poprzez przepuszczenie za pomocą wentylatorów osiowych powietrza zewnętrznego przez wymiennik ciepła. Wentylatory osiowe napędzane są silnikami bezszczotkowymi, co umożliwia płynną regulację i dostosowywanie prędkości obrotowej do aktualnego zapotrzebowania,  gwarantując tym samym bardzo niskie zużycie energii i niski poziom hałasu. W sytuacji, gdy temperatura otoczenia przekroczy 30°C, chłodnia automatycznie rozpocznie proces zraszania przepływającego powietrza, zwiększając jego wilgotność i powodując obniżenie jego temperatury. Gwarantuje to uzyskanie temperatury medium na wyjściu z chłodni nie wyższej niż 35°C pomimo, że na zewnątrz będziemy mieli temperaturę przekraczającą 40°C. Proces zraszania przebiega w komorze adiabatycznej z filtrami papierowymi– patent firmy Frigel. Dzięki zastosowaniu filtrów woda nie ma bezpośredniego kontaktu z wymiennikiem ciepła co eliminuje konieczność jego czyszczenia. Kolejną zaletą systemów ECODRY SYSTEM® jest bardzo prosta budowa – chłodnia nie posiada kompresora, co powoduje, że jest ona niemal bezawaryjna, prosta w obsłudze i utrzymaniu.

Uzupełnieniem chłodni Ecodry jest dedykowana dla danej maszyny przetwórczej mikrochłodziarka lub termostat stanowiskowy. Urządzenia te pozwalają na chłodzenie lub grzanie formy wtryskowej w zakresie -5°C do 180°C. Zastosowanie indywidualnych, kompaktowych mikrochłodziarek pozwala na bardzo dużą elastyczność produkcji, oszczędność energii i nastawę indywidualnej temperatury dla każdej formy wtryskowej. Co więcej, urządzenie zapewnia nam stały, turbulentny przepływ wody przez kanały w formie wtryskowej skracając czas cyklu nawet o 20% i polepszając jakość wyrobu finalnego dzięki lepszemu odprowadzaniu ciepła, stałemu natężeniu i ciśnieniu przepływu.

ECODRY SYSTEM® można w prosty i tani sposób rozbudować w przyszłości poprzez dołożenie kolejnego modułu chłodni wentylatorowej, kolejnej mikrochłodziarki lub termostatu.

Źródło: LABOTEK POLSKA

Artykuł został dodany przez firmę

LABOTEK POLSKA

Labotek Polska jest wyłącznym przedstawicielem na rynku polskim znanego i cenionego za jakość i niezawodność duńskiego producenta urządzeń peryferyjnych - firmy Labotek A/S.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły