Staubli-Łódź Sp. z o.o.
Knauf Industries Polska Sp. z o.o.	Knauf Industries Polska Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Etapy procesu klejenia

23-11-2014, 00:00

Poznaj etapy procesu klejenia:

 1. oczyszczenia powierzchni metodami chemicznymi lub mechanicznymi (Powierzchnie łączone powinny być wolne od zanieczyszczeń i dokładnie rozwinięte, aby szczelnie do siebie przystawały.
 • Złe oczyszczenie znacznie zmniejsza wytrzymałość połączenia, dlatego jest tak ważne.
 • Powierzchnie łączone przygotowuje się najpierw mechanicznie, a następnie chemiczne.
 • Przygotowanie mechaniczne ma na celu usunięcie zanieczyszczeń znajdujących się na powierzchni łączonych materiałów jak na przykład: rdzy.
 • Przygotowanie chemiczne polega na wytrawieniu powierzchni łączonych, aby zwiększyć zwilżalność łączonych materiałów.);

Czy wiesz, że wiele cześci samochodowych karoserii jest klejonych?

 1. starannym przygotowaniu masy klejącej (Niektóre kleje są dwu lub więcej składnikowe wówczas masę klejącą uzyskuje się przez wymieszanie ich w odpowiednich proporcjach.
 • Gdy mamy do czynienia z klejami termoutwardzalnymi wówczas należy substancję ciekłą połączyć z utwardzaczem.
 • Przygotowanie innych klejów polega na rozpuszczeniu suchego kleju w rozpuszczalniku, lub podgrzaniu go do temperatury, w której staje się ciekły.);
 1. dokładnego nałożenia warstwy kleju (grubości ok. 0,1 mm) na powierzchnie klejone (Nakładanie kleju powinno się odbywać za pomocą pędzla, lub natryskowo.
 • Trzeba tu pamiętać, że duża ilość kleju wcale nie gwarantuje większej wytrzymałości, lecz wręcz przeciwnie.);
 1. utwardzenia skleiny w odpowiedniej temperaturze z zachowaniem właściwego nacisku (Po nałożeniu substancji klejącej należy ją podsuszyć, a następnie docisnąć.
 • Złączenie nastąpi, gdy klej całkowicie wyschnie, trwa to od kilkudziesięciu sekund nawet do kilku godzin – zależy od kleju.);
 1. oczyszczenia skleiny (Polega na usunięciu nadmiaru kleju, który po dociśnięciu stworzył w obszarze sklein wycieki.
 • Po utwardzeniu można je usunąć za pomocą metod mechanicznych (piłowania, skrawania), a gdy klej jeszcze nie wysechł można to zrobić za pomocą tkaniny zanurzonej w rozpuszczalniku.)
Źródło: AMB Technic

Artykuł został dodany przez firmę

AMB Technic

Dozowanie klejów i uszczelniaczy to nasza pasja! Profesjonalne systemy dozujące do klejów, żywic, silikonów, smarów, olejów itp.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły