Staubli-Łódź Sp. z o.o.
Knauf Industries Polska Sp. z o.o.	Knauf Industries Polska Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Grupa Azoty współorganizatorem V Konferencji „Nauka-Biznes-Rolnictwo”

Piąta, jubileuszowa konferencja „Nauka – Biznes – Rolnictwo” i drugi raport wydany pod szyldem Centrum Kompetencji po raz kolejny zgromadziły w Puławach liczne grono ekspertów i praktyków, którzy wspólnie debatowali o przyszłości polskiego rolnictwa.

Piąta, jubileuszowa konferencja „Nauka – Biznes – Rolnictwo” i drugi raport wydany pod szyldem Centrum Kompetencji po raz kolejny zgromadziły w Puławach liczne grono ekspertów i praktyków, którzy wspólnie debatowali o przyszłości polskiego rolnictwa.

Z radością obserwuję jak Centrum Kompetencji, które w początkowym zamyśle miało być platformą komunikacji i wymiany doświadczeń między światem rolnictwa, biznesu i nauki, dziś wyrasta na prężną instytucję i naprawdę nowoczesny, pierwszy tego typu think-thank w Polsce – mówił podczas otwarcia konferencji, Paweł Jarczewski, prezes zarządu Grupy Azoty.

Biznes ma potencjał

20.10.2015 - Grupa Azoty współorganizatorem V Konferencji „Nauka-Biznes-Rolnictwo”
20.10.2015 - Grupa Azoty współorganizatorem V Konferencji „Nauka-Biznes-Rolnictwo”

Grupa Azoty jako konsorcjant Centrum Kompetencji była współorganizatorem tegorocznej, jubileuszowej konferencji. Głównym punktem programu była oficjalna publikacja drugiego już raportu pt. „Polska atrakcyjnym producentem i dostawcą żywności”. – Tym raportem chcemy wywołać dyskusję nad modelem rozwoju polskiego rolnictwa w przyszłości. Właśnie rolnictwo, wraz z przemysłem spożywczym, tworzą dziś kluczowy sektor naszej gospodarki. To biznes, który ma ogromny potencjał – mówił prof. Janusz Igras, dyrektor naukowy w Instytucie Nowych Syntez Chemicznych w Puławach, redaktor naukowy raportu. Prezes Paweł Jarczewski dodał: – My jako Grupa Azoty tę dyskusję popieramy. Dlatego, że jesteśmy dziś zupełnie innym organizmem. Zmienia się polskie rolnictwo, zmieniamy się i my. Podobnie jak Centrum Kompetencji budujemy nową filozofię myślenia. Oprócz nawozów chcemy dostarczać również fachową wiedzę na temat ich aplikacji. Dzięki temu polski przedsiębiorca rolny zwraca się w kierunku rolnictwa zrównoważonego i precyzyjnego – a taka jest dokładnie nasza wizja – mówił prezes Jarczewski.

Nauka – biznes – rolnictwo

Paneliści i zaproszeni goście wielokrotnie podkreślali, że dobrze rozwinięty przemysł nawozowy to inteligentne nawozy. W ich uzyskaniu dużą rolę odgrywa nauka. Dlatego Grupa Azoty wspiera ideę cyklicznej konferencji organizowanej w Puławach, na której od pięciu lat zbierane są głosy zapotrzebowania i oczekiwań przedsiębiorców rolnych, które na tym samym wydarzeniu zestawiane są z możliwościami nauki i wizją biznesu. O tej wizji mówił też prezes Jarczewski. – Dzisiaj warunkiem niezbędnym w odnoszeniu sukcesów biznesowych jest innowacyjność. Innowacyjność nie tylko w poszukiwaniu nowych rozwiązań technologicznych czy też produktowych, ale również nowych rozwiązań np. w sposobach obsługi naszych klientów. Korzystanie z dobrodziejstw innowacyjności wymaga właściwego ułożenia relacji z nauką. I znowu znajdujemy swoje miejsce w przewodniej myśli Centrum Kompetencji, którą jest synergia: nauka – biznes – rolnictwo.

Inne spojrzenie

Uczestnicy konferencji debatowali także na temat kształcenia w sektorze rolno-spożywczym i nowych regulacji dotyczących dyrektywy azotanowej. Rekordową frekwencję oraz jubileusz konferencji podsumował dr Zenon Pokojski, koordynator Centrum Kompetencji Puławy. Jego zdaniem już teraz powinna odbyć się poważna debata, jak polskie rolnictwo powinno wyglądać w przyszłości: – Tu, w Puławach chcemy zaproponować trochę inne spojrzenie na sektor rolno–spożywczy i zadać sobie pytanie: w jakim miejscu chcemy być w 2025 roku – powiedział dr Pokojski.

Artykuł został dodany przez firmę

Grupa Azoty S.A.

Jesteśmy jedną z największych polskich firm chemicznych, przedsiębiorstwem sektora Wielkiej Syntezy Chemicznej. Łączymy ponad 80-letnią tradycję z nowoczesnością. Jesteśmy producentem poszukiwanych na rynku tworzyw konstrukcyjnych

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły