Staubli-Łódź Sp. z o.o.
PoliwęglanPoliwęglan

Artykuł Dodaj artykuł

Nowość: uszczelki do narożników GN 2181

Firma Elesa+Ganter wprowadziła do oferty uszczelki do narożników o oznaczeniu GN 2181. Nowy produkt eliminuje konieczność przycinania uszczelek krawędziowych na rogach uszczelnianego elementu.

Elesa+Ganter logo

Firma Elesa+Ganter wprowadziła do oferty uszczelki do narożników o oznaczeniu GN 2181. Nowy produkt eliminuje konieczność przycinania uszczelek krawędziowych na rogach uszczelnianego elementu. Profesjonalne uszczelnienie narożników jest też dostępne od ręki.

„Jesteśmy firmą, która na co dzień współpracuje ze swoimi klientami i stara się wprowadzać do swojej oferty produkty, które w realny sposób rozwiązują ich problemy techniczne. Dokładnie z tego powodu wprowadzamy do oferty nowy produkt – uszczelki do narożników GN 2181, które idealnie uzupełniły linię osłon i uszczelek krawędziowych.” – powiedział Filip Granowski, Dyrektor Zarządzający Elesa+Ganter Polska.

Rys.1. Uszczelki do narożników GN 2181.
Rys.1. Uszczelki do narożników GN 2181.

 

Rys.1. Uszczelki do narożników GN 2181.

Jeszcze do niedawna w ofercie Elesa+Ganter dostępne były jedynie uszczelki oraz osłony krawędzi w formie profili, które są oferowane w sprzedaży na metry i docina się je na żądaną długość, a następnie nakłada na krawędź. Niestety, w sytuacjach gdzie promień gięcia pomiędzy ściankami obudowy jest bardzo mały lub ścianki są spawane tworząc kąt prosty, nałożenie uszczelki stawało się niemal niemożliwe. Nawet jeżeli udało się siłowo wcisnąć uszczelkę, to efektem było wybrzuszanie się profilu uszczelniającego (rys. 2). Taka sytuacja, oprócz tego że mogła powodować zsuwanie się uszczelki, psuła również estetykę. Dodatkowo skutkowała brakiem szczelności, ponieważ po zamknięciu pokrywy uszczelka dolegała głównie w narożnikach, a nie na całym obwodzie.

Innym sposobem było docinanie uszczelek pod kątem i łączenie w narożnikach. Było to również nieskuteczne, gdyż precyzyjne docięcie zbrojonych profili gumowych, czy też późniejsze ich połączenie było bardzo czasochłonne i często nie zapewniało oczekiwanej szczelności.

Rys. 2: Uszczelka krawędziowa GN 2180 zgięta pod kątem prostym.
Rys. 2: Uszczelka krawędziowa GN 2180 zgięta pod kątem prostym.

Rys. 2: Uszczelka krawędziowa GN 2180 zgięta pod kątem prostym.

Rozwiązaniem powyższego problemu jest nowy produkt – uszczelki krawędziowe zawulkanizowane pod kątem 90° GN 2181 (rys. 3). Idea tego produktu polega na koncepcji maksymalnego uproszczenia wykonania profesjonalnego uszczelnienia, przy jednoczesnym zachowaniu pełnej funkcjonalności.

Wykonanie uszczelnienia sprowadza się do doboru czterech narożników GN 2181, posiadających odpowiednią długość na odcinkach prostych oraz skróceniu ich, tak aby suma po danej stronie odpowiadała długości uszczelnianej krawędzi. Następnym krokiem jest założenie narożników i sklejenie ich końcówek klejem do gumy. Jeżeli konkretna pokrywa lub osłona nie wymaga najwyższego stopnia szczelności wtedy klejenie końcówek można pominąć. W przypadku uszczelniania długich krawędzi, pomiędzy narożnikami umieszcza się zwykłą uszczelkę krawędziową GN 2180, która stanowi pewnego rodzaju łącznik.

Rys. 3. Dostępne warianty uszczelek do narożników GN 2181.

W przypadku produkcji seryjnej, Elesa+Ganter może wykonać kompletną, zamkniętą „ramkę” uszczelniającą wykonaną na wymiar zgodnie ze specyfikacją zamawiającego. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, ponieważ gwarantuje zachowanie wysokiego stopnia szczelności przy maksymalnym uproszczeniu procesu montażu uszczelki.

Aktualnie narożniki uszczelniające GN 2181 są dostępne z profilem uszczelniającym, wykonanym z NBR lub EPDM dla grubości ścianki od 1 mm do 3,5 mm. Jak przedstawiono na rys. 3 uszczelnienie może umiejscowione z boku lub z góry, zaś odcinki proste w narożnikach są dostępne w czterech długościach: od 160 mm do 630 mm.

Należy nadmienić, że opisywane powyżej narożniki GN 2181 oraz profile uszczelniające GN 2180 w wersji, w której profil uszczelniający jest wykonany z EPDM, posiadają certyfikaty dotyczące bezpieczeństwa palności tworzyw sztucznych UL 50 i UL 94-HB.

Linki do kart katalogowych opisywanych produktów znajdują się poniżej:

  • GN 2181 – uszczelki w formie narożników
  • GN 2180 – uszczelki krawędziowe
  • GN 2182 – uszczelki krawędziowe
  • GN 2184 – osłony krawędzi

Artykuł został dodany przez firmę

Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.

ELESA+GANTER jest spółką joint-venture, stworzoną przez dwóch liderów w branży standardowych elementów maszyn wytwarzanych z tworzyw oraz metali - Elesa S.p.A (Monza, Mediolan, Włochy) oraz Otto Ganter GmbH & Co. KG (Furtwangen, Niemcy).

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły