Staubli-Łódź Sp. z o.o.
Knauf Industries Polska Sp. z o.o.	Knauf Industries Polska Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Frezowanie sklejki, pianki, płyt na elewacje, MDF, co jeszcze można frezować?

21-01-2020, 11:10

Frezowanie sklejki, pianki, płyt na elewacje, MDF, co jeszcze można frezować?

Kiedy przydaje się frezowanie? Jakie materiały można poddawać tego typu obróbce i w jakim celu? Co pozwala osiągnąć frezowanie?

Na czym polega frezowanie?

Frezowanie jest jednym z rodzajów obróbki skrawaniem. Za pomoc ą tej metody można przedmiotom z materiałów skrawalnych nadać odpowiedni kształt. Służy do tego celu frezarka, czyli rodzaj obrabiarki wyposażony w wieloostrzowe narzędzie zwane frezem.

Obróbce frezarką można poddać różne materiały - frezowanie sklejki, pianki, MDF i innych opisuje strona fachowców: frezujemy.com. Nie zawsze jednak proces ten przebiega tak samo. Ze względu na rozmieszczenie ostrzy wyróżniamy frezowanie walcowe i kształtowe. Inny podział bierze pod uwagę sposób poruszania się ostrzy. Przy frezowaniu przeciwbieżnym krawędź tnąca porusza się przeciwnie do posuwu materiału, natomiast frezowanie współbieżne to takie, w którym krawędź tnąca porusza się zgodnie z posuwem materiału.

Frezowanie sklejki

Sklejka to materiał o szerokim zastosowaniu w przemyśle meblowym, ponieważ posiada dobre właściwości, a jednocześnie jest niedroga i łatwo poddaje się obróbce. Frezowanie tego materiału pozwala między innymi wycinać w nim otwory lub wyrównywać krawędzie sklejki przed przygotowaniem jej do oklejenia. Wykonuje się je często ze względów estetycznych, na przykład, żeby zaokrąglić krawędzie lub nadać im bardziej nietypowy kształt.

Frezowanie pianki

Pianka to miękki materiał, który ze względu na swoją gęstość i sztywną powierzchnię używany jest do specyficznych zadań, na przykład do wykonania elementów ochronnych albo jako wypełnienie opakowań. Wyłożone nią skrzynie, pudełka i walizki pozwalają bezpiecznie przechowywać i transportować przedmioty.

Frezowanie pozwala otrzymać precyzyjną formę i estetyczne wykończenie pianki. Dzięki temu można z niej na przykład wykonywać profile, kształtki i separatory, zabezpieczające produkty podczas transportu, szczególnie przydatne w przypadku ciężkich i nieporęcznych przedmiotów.

Frezowanie MDF

MDF to płyty pilśniowe. Wykorzystuje się je do produkcji mebli oraz wykańczania wnętrz. Niektóre ich rodzaje nadają się do wykorzystania na zewnątrz, ale inne tylko we wnętrzach. Frezowanie w tym wypadku ma znaczenie przede wszystkim dla estetyki pomieszczeń. Pozwala na obróbkę płyt zgodnie z aranżacyjnym, artystycznym zamysłem. Można w ten sposób wykonywać finezyjne wzory i dekoracje.

Frezowanie płyt elewacyjnych

Na zewnętrznych elewacjach najczęściej wykorzystywane są płyty kompozytowe, włókno-cementowe albo hpl. Zwłaszcza aluminiowe płyty kompozytowe cieszą się dużą popularnością. Są bardzo trwałe i odporne na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych, ale jednocześnie łatwo poddają się obróbce. Frezowanie umożliwia przygotowanie perfekcyjnie wyciętych płyt, gotowych do montażu.

Co jeszcze można frezować?

Materiały drewniane dzięki swojej miękkości są łatwe w obróbce, także również i je poddaje się frezowaniu. Pozwala to w meblarstwie osiągnąć pożądaną dekoracyjność, uzyskać nowoczesne kształty i nowatorskie łączenia. Frezuje się też metal, a konkretnie stal. Używa się do tego celu specjalistycznych frezarek CNC do metalu.

Podobne artykuły