Staubli-Łódź Sp. z o.o.
Grupa Azoty S.A.

Artykuł Dodaj artykuł

Bezpieczeństwo podczas spawania – jak je zapewnić?

24-01-2020, 14:05

Spawanie to czynność niezbędna w wielu fabrykach, na budowach czy podczas remontów. Należy jednak pamiętać, że spawanie może być niebezpieczne. Wysoka temperatura w połączeniu z nieuwagą mogą skutkować przykrymi konsekwencjami. Niezbędny jest profesjonalizm oraz zachowanie środków ostrożności, aby spawanie oraz wszelkie inne związanie z nim czynności zostały wykonane w sposób bezpieczny.

Bezpieczeństwo podczas spawania – jak je zapewnić?

Wysokiej jakości materiały spawalnicze

Nie ma mowy o bezpieczeństwie, jeśli wykorzystywanych materiałów spawalniczych nie cechuje najwyższa jakość. Koniecznością jest stosowanie drutów, prętów czy elektrod od najlepszych producentów. Wysokiej klasy materiały spawalnicze posiadają odpowiednie atesty, które dowodzą bezpieczeństwa ich stosowania. Poza tym oczywiście dobrze przygotowane, atestowane materiały sprawiają, że spawanie staje się prostsze. Materiały takie są również trwalsze, dzięki czemu można z nich korzystać o wiele dłużej.

Materiały ochronne dla spawaczy

Nawet zachowując ogromną ostrożność, spawacz jest narażony podczas swojej pracy. Dlatego tez potrzebuje on specjalnego zabezpieczenia. Przede wszystkim powinien on być chroniony przed wysoką temperaturą, mogącą powodować poparzenia. Co więcej, spawacz potrzebuje zabezpieczenia przed porażeniem prądem elektrycznym. Podstawowym wyposażeniem pracownika korzystającego materiałów spawalniczych są rękawice. Muszą być one wykonane z materiału odpornego nawet na skrajnie wysokie temperatury. Ponadto, musi to być materiał, który nie przewodzi prądu elektrycznego. Ważne jest, aby rękawice był długie i szczelne. Ponadto, spawacz obowiązkowo powinien być wyposażony w odpowiedni kask spawalniczy. Jego zadaniem jest ochrona twarzy i głowy. Kask ma uniemożliwić poparzenie skóry, a także uszkodzenie oczu. Iskry powstające podczas spawania stanowią bowiem ogromne zagrożenie dla narządów wzroku. Kask spawalniczy powinien być wyposażony w szybkę. Koniecznie musi ona być odporna na wysokie temperatury. Ponadto, powinna być przejrzysta i nie może pokrywać się parą. Nowoczesne kaski bywają wyposażone w specjalne systemy oczyszczające szybkę. Przydatne są również systemy wspomagające oddychanie.

Bezpieczeństwo podczas spawania

Przeszkolenie pracowników

Ażeby przestrzegać zasad bezpieczeństwa, najpierw trzeba je poznać. Dlatego też każdy spawacz powinien przejść odpowiednie szkolenia. Mowa tutaj głównie o szkoleniu BHP. W ramach szkolenia przedstawiane są podstawowe zasady zachowania higieny pracy. Pracownicy nabywają wiedzę odnośnie tego, jak zapobiegać nieszczęśliwym wypadkom oraz jak sobie radzić, jeśli mimo wszystko do nich dojdzie. W ramach szkolenia BHP odbywają się lekcje teoretyczne oraz praktyczne. Poza ogólnymi zasadami, pracownicy poznają również zasady specyficzne dla danego zakładu pracy czy też projektu.

Przygotowanie przestrzeni

Przed rozpoczęciem spawania należy odpowiednio przygotować przestrzeń, w której wykonywana jest praca. Chodzi tutaj między innymi o zapewnienie odpowiedniej wentylacji, jeśli spawanie ma się odbywać w pomieszczeniu. Za sprawą właściwej wentylacji osobom przebywającym w pomieszczeniu nie zagraża dym ani gaz. Ponadto, należy również pozbyć się z otoczenia wszelkich materiałów łatwopalnych. Jeżeli nie jest to możliwe, trzeba odpowiednio je zabezpieczyć.

Podobne artykuły