Staubli-Łódź Sp. z o.o.
Grupa Azoty S.A.

Artykuł Dodaj artykuł

Prowadnica do piły łańcuchowej – jaką wybrać?

29-01-2020, 14:25

Piła łańcuchowa to narzędzie używane profesjonalnie, a także amatorsko do ścinania i obróbki drewna. Podstawowymi i najczęściej zużywającymi się częściami tego urządzenia są prowadnica i łańcuch. Dobierając te elementy, trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, w tym m.in. na model i markę piły łańcuchowej.

Prowadnica do piły łańcuchowej – jaką wybrać

Najbardziej znanymi i używanymi od wieków narzędziami do ścinania drzew były siekiery oraz piły ręczne. Jednak z czasem rozwój przemysłu, szlaków kolejowych i kopalni wymusił na inżynierach opracowanie urządzeń, które usprawniłyby i przyspieszyły proces pozyskania drewna. Około 1870 roku w Anglii i USA skonstruowano pierwszą pilarkę mechaniczną o napędzie parowym z brzeszczotami o ruchu posuwisto-zwrotnym. Narzędzie to było bardzo ciężkie, wraz z lokomobilą ważyło około 1800 kg, dodatkowo było trudne do transportu i wymagało licznej obsługi.

Na początku XX wieku skonstruowano pierwszą pilarkę spalinową. W 1927 roku firma Stihl przedstawiła pilarkę elektryczną o mocy 5,6 kW i masie 57,5 kg. Urządzenie to musiało obsługiwać dwóch pracowników. Rok 1950 był przełomowy dla pracy drwali. To wtedy powstała pierwsza na świecie jednoosobowa spalinowa pilarka łańcuchowa. Urządzenie to ważyło tylko 16 kg i było wyposażone w przestawny ręcznie wychylny gaźnik. W 1964 roku do pilarki wprowadzono system antywibracyjny, a w 1968 roku zastosowano w niej elektroniczny układ zapłonowy. Kolejny rozwój tego narzędzia przypadł na lata 70. XX wieku, gdy zadbano o bezpieczeństwo i wygodę pilarzy. W pile zastosowano blokadę rączki gazu, hamulec bezpieczeństwa oraz ogrzewanie rękojeści pilarki.

Prowadnica do piły łańcuchowej - do czego służy?

Prowadnice do pił łańcuchowych stanowią podstawowe części tych urządzeń, ponieważ na nich opiera się łańcuch tnący. Element ten jest wyposażony w zęby i szynę, która utrzymuje narzędzie tnące na obwodzie prowadnicy.

Kupując piłę łańcuchową, należy zwrócić szczególną uwagę na długość elementu prowadzącego, ponieważ decyduje ona o tym, jak grube pnie drzewa będziemy mogli przecinać. Do prac przydomowych, typowo amatorskich, jak cięcie i rozdrabnianie gałęzi, wystarczy prowadnica o długości do 35 cm. Natomiast w sytuacji, gdy zamierzamy używać piły do bardziej skomplikowanych zajęć związanych ze ścinaniem drzewek i krzewów lub cięciem drewna na opał, lepiej wybrać dłuższe narzędzie - do 40 cm.

Profesjonaliści pracujący zawodowo w lesie używają w swojej pracy pił łańcuchowych z prowadnicami o długości do 100 cm. Rozmiar narzędzia napędzającego łańcuch oznacza zasięg części roboczej i jest mierzony od jej główki do początku obudowy pilarki. Nie wlicza się do niej końcówki montażowej. Część ta znajduje się wewnątrz pilarki i musi być dokładnie dopasowana do posiadanego modelu piły łańcuchowej.

Prowadnice do różnych typów pilarek mogą posiadać inny kształt lub układ otworów mocujących i smarujących. W związku z tym część ta musi być zawsze dostosowana do konkretnego modelu pilarki. Długość prowadnicy jest podawana w calach lub centymetrach.

Jak dobrać prowadnicę do piły łańcuchowej? 

Prowadnica, podobnie jak łańcuch, to dwie części piły łańcuchowej, które najszybciej i najczęściej ulegają zużyciu. Elementy te należy wymieniać w momencie, gdy zauważymy pierwsze oznaki uszkodzenia lub zużycia, tzn. wtedy, gdy łańcuch często spada z prowadnicy lub rozdwoi się ona na główce. Pamiętajmy, że długość prowadnicy musi być dostosowana do mocy pilarki, którą posiadamy. Założenie zbyt długiego elementu prowadzącego może doprowadzić do zbyt dużego obciążenia i uszkodzenia prowadnicy. Natomiast gdy wybierzemy zbyt krótką prowadnicę, nie wykorzystamy optymalnej siły naszej pilarki.

Kolejną ważną kwestią przy doborze prowadnicy jest kształt główki. Spiczasta końcówka może być stosowana do prac związanych z rzeźbieniem w drewnie. Natomiast do pozostałych prac najlepiej wybierać prowadnicę z zaokrągloną główką. W prowadnicach profesjonalnych, używanych przez drwali, istnieje możliwość wymiany jedynie końcówki elementu prowadzącego.

Dobierając prowadnicę do pilarki, należy także zwrócić uwagę na sposób smarowania koła zębatego umieszczonego na jej końcówce. Może być ona smarowana systemem oliwienia łańcucha lub poprzez dozowanie smaru co jakiś czas odpowiednim otworem w prowadnicy. Kolejną istotną sprawą są różnice w montażu elementu prowadzącego. W większości przypadków prowadnica jednego producenta piły łańcuchowej nie pasuje do pilarki innej marki. Może się zdarzyć, że uda się ją zamontować, ale prawdopodobnie otwór do smarowani będzie nieprawidłowo umieszczony. Warto także zwrócić uwagę na opis producenta. Na opakowaniu lub w instrukcji powinno być zapisane, jaki rodzaj i długość prowadnicy będą pasowały do danego modelu pilarki.

Prowadnica to jeden z głównych elementów piły łańcuchowej decydujący o jej właściwej pracy. Element prowadzący musi zostać odpowiednio dobrany do modelu pilarki oraz idealnie współgrać z zamontowanym łańcuchem. Ważne również, żeby dobrać właściwą długość prowadnicy do posiadanej pilarki, a także do rodzaju pracy.