Staubli-Łódź Sp. z o.o.
Knauf Industries Polska Sp. z o.o.	Knauf Industries Polska Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Coboty - kolejna rewolucja w przemyśle

24-03-2020, 13:20

Coboty - kolejna rewolucja w przemyśle

Automatyzacja procesów produkcyjnych jest zjawiskiem, które dynamicznie rozwija się od wielu lat. Wprowadzanie do użytku maszyn, które samodzielnie wykonują różne czynności, obejmuje wiele dziedzin nie tylko produkcji, ale również codziennego życia. Przykładem są chociażby automaty sprzedające kawę, które dozują napój, cukier, mleczko i przyjmują opłatę. W zakładach przemysłowych i magazynach krokiem w przyszłość są coboty. Czym są i jakie niosą korzyści?

Wszechstronne narzędzie dla przemysłu

Pojęcie cobota nie jest jeszcze powszechnie znane, a osoby spoza świata nowoczesnych technologii słysząc je sięgają po encyklopedię. W rzeczywistości maszyny te to znane od lat roboty przemysłowe, które weszły w nową erę możliwości. Wszystkiemu winna technika i jej osiągnięcia. Wprowadzenie elektronicznych układów sterowania, jakie od dziesięcioleci funkcjonują w obrabiarkach CNC i wyposażenie je w nowe możliwości programowania sprawia, że nowoczesny robot sferyczny czy SCARA pracuje szybciej, lepiej, dokładniej i wydajniej.

Elementami, które wynoszą coboty ponad obrabiarki CNC i automaty do kawy są złożona konstrukcja, zaawansowane elektronika i oprogramowanie, uniwersalność oraz „czynności intelektualne”. Te ostatnie wynikają z definicji robotów i odnoszą się do umiejętności reagowania na określone czynniki środowiskowe i sytuacje. Trudno tu oczywiście mówić o myśleniu w ujęciu ludzkim, jednak wyposażony w rozmaite sensory robot autonomiczny może zareagować na wahania obciążenia, temperatury, wilgotności, a nawet ruch, zmieniając w odpowiedni sposób swoje zachowanie.

Warto też spojrzeć na uniwersalność cobotów. Z definicji jest ona jedną z cech, które wyróżniają tego typu maszyny. Oznacza to, że ich konstrukcja jest pomyślana tak, aby każdy robot przemysłowy mógł być dostosowany do nowych zadań. Niekiedy wystarczy do tego wymiana chwytaka, innym razem – przebudowa i zmiana oprogramowania. To właśnie dzięki tym cechom roboty autonomiczne są tak cennym i wszechstronnym narzędziem dla przemysłu, niosąc ze sobą liczne korzyści.

Optymalizacja kosztów i płynność pracy

Automatyzacja produkcji pozwala przedsiębiorcom na wejście w przyszłość i dostosowanie możliwości pracy zakładu do specyfiki przemysłu oraz zapotrzebowania rynku. Konsumenci oczekują coraz lepszych i coraz tańszych towarów, a trudno o takie bez wprowadzania innowacji technicznych. Jeden robot spawalniczy może zdecydowanie przyspieszyć proces wytwarzania elementu karoserii czy sprzętu AGD. Ponadto wykonuje też dokładniejsze i bardziej estetyczne spawy. Doskonałym rozwiązaniem stosowanym w zakładach i magazynach jest paletyzacja robotem. Prosta czynność pakowania produktów nie musi już być wykonywana przez człowieka, który zostaje skierowany do bardziej odpowiedzialnych zadań.

Roboty paletyzujące nie tylko wykonują swoje zadania szybciej i dokładniej. Mogą też podnosić znacznie większe ciężary bez ryzyka dla zdrowia czy bezpieczeństwa. Uzupełniając ich pracę automatyczną kontrolą jakości można niemal całkowicie wyeliminować czynnik ludzki. Ponadto nie męczą się, nie powodują strat materiałowych i są wysoce wydajne. To z kolei wpływa na płynność pracy i przyczynia się do optymalizacji kosztów produkcji.

Zastosowanie cobotów

Na pytanie: gdzie można wykorzystywać coboty Universal Robots i w jakich sprawdzą się zadaniach odpowiedź jest prosta. Możliwości są bardzo szerokie, na co wpływa wspomniana wcześniej uniwersalność. Obecne zastosowania nie wyczerpują jeszcze wszystkich opcji, gdyż robotyka jest na etapie dynamicznego rozwoju i wciąż dostarcza nowych rozwiązań. Ogólnie roboty współpracujące można podzielić na dwie grupy – te pracujące w magazynach oraz roboty przemysłowe. Każde z nich pełnią określone funkcje i są przystosowane do wykonywania określonych czynności.

Magazyny - transport i pakowanie

Do typowych wariantów maszyn magazynowych z pewnością zalicza się robot mobilny. Urządzenie, które samodzielnie przemieszcza się między półkami może transportować kontenery, zastępować przenośnik taśmowy, windę półkową czy też odbierać i przeciągać w określone miejsce wózki z towarem. Robot autonomiczny doskonale usprawnia pracę magazynową szczególnie tam, gdzie jest konieczne przemieszczanie ciężkich ładunków. Najsilniejsze i najwydajniejsze roboty MiR mogą transportować lub ciągnąć nawet 200 kg, co przekracza możliwości człowieka.+

Roboty magazynowe są wyposażane w różne moduły, które zwiększają ich funkcjonalność. Można je również zintegrować z firmowym systemem ERP. Obok maszyn mobilnych w magazynach sprawdzają się te roboty paletyzujące. Pakowanie i paletyzacja robotem gwarantują znaczną oszczędność czasu i obniżenie kosztów tego procesu.

Linie produkcyjne

Coboty są niezastąpione nie tylko w magazynach. Ich przeznaczeniem jest też automatyzacja produkcji, na której mogą wykonywać setki różnych zadań. Do tych najprostszych zalicza się przemieszczanie przedmiotów z miejsca na miejsce. Najbardziej zaawansowane modele wykonują testy i badania laboratoryjne, uczestniczą w kontroli jakości czy zaawansowanych pracach spawalniczych.

Roboty w przemyśle pakują, montują, kleją, tłoczą, spawają i obsługują inne maszyny. Są przydatne w pracach montażowych, wkręcaniu i wykonują testy laboratoryjne. Jedne z nich pracują samodzielnie, bez udziału człowieka. Inne, to roboty współpracujące, które wyręczają pracownika w części mechanicznych czynności, jakich wymaga wykonanie określonego zadania. W wielu zakładach czy magazynach trudno już wyobrazić sobie pracownika, który co kilka minut wciska guzik inicjujący cykl obróbczy elementu. Za te i inne zadania odpowiadają automatyczne coboty – Universal Robots.

Poznaj rodzaje i akcesoria do cobotów

Automatyzacja produkcji i procesów magazynowych to przyszłość każdej firmy. Obecnie jest ona na etapie rozwoju a Polska wciąż pozostaje daleko w tyle za wieloma krajami europejskimi. Jednocześnie wdrażanie robotów postępuje bardzo dynamicznie i można się spodziewać, że wkrótce będą one pracować w znacznej części zakładów. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, dystrybutorem, montażystą, elektronikiem lub innym specjalistą lub po prostu interesujesz się tematyką robotyzacji – poznaj firmę ProCobot i asortyment, który oferuje. Znajdziesz w nim coboty przemysłowe, roboty montażowe, paletyzujące, mobilne i autonomiczne oraz szeroki wybór chwytaków i innych akcesoriów.