Staubli-Łódź Sp. z o.o.
Grupa Azoty S.A.

Artykuł Dodaj artykuł

Zarządzanie flotą pojazdów, czyli jak ograniczyć koszty

03-04-2017, 00:00

Zarządzanie flotą pojazdów, czyli jak ograniczyć kosztyZarządzanie flotą pojazdów jest sztuką. Chodzi bowiem nie tylko o to, by pilnować terminów ważności badań okresowych czy przeglądów technicznych pojazdu, przygotowywać raportu związane ze zużyciem paliwa, itp. Istotne znaczenie ma umiejętność takiego zarządzania, by optymalizować koszty związane z wykorzystywanymi w przedsiębiorstwie samochodami firmowymi.

Największą bolączką przedsiębiorstw posiadających flotę pojazdów są ponoszone koszty. Wydają się one mnożyć w nieskończoność, co może doprowadzić do poważnego zachwiania płynności finansowej. Sporo kosztuje nie tylko paliwo, ale również wszelkie błędy związane np. z nieumiejętnym zarządzaniem pracą kierowców. Puste przebiegi generują spore koszty, których można uniknąć. Podobnie zresztą jak wielu innych wydatków. Jak sobie z tym poradzić?

Profesjonalne zarządzanie flotą pojazdów ma znaczenie

Jeżeli twoje przedsiębiorstwo systematycznie ponosi spore koszty związane z posiadaną flotą samochodową, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zarządzanie firmowymi autami nie jest prowadzone profesjonalnie. Brak kontroli nad pojazdami oraz wykorzystującymi je kierowcami może powodować duże wydatki paliwowe. Co więcej, nieśledzenie ważności ubezpieczeń komunikacyjnych oraz badań okresowych może narażać na kary finansowe nakładane przez odpowiednie instytucje. Tyle wystarczy, by na poważnie pomyśleć o profesjonalnym zarządzaniu flotą pojazdów – tak, by ograniczyć zbędne koszty do minimum.

  • Zatrudnij pracowników

Jedną z opcji jest zatrudnienie pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie flotą pojazdów. Ich zadaniem byłoby monitorowanie sposobu wykorzystywania pojazdów, monitorowanie wydatków paliwowych, czuwanie nad ważnością polis komunikacyjnych czy badań okresowych, umawianie na serwisy, itp.

Takie rozwiązanie sprawdza się głównie w przypadku małych firm, które nie posiadają jeszcze rozbudowanej floty pojazdów.

  • Skorzystaj z oferty profesjonalnej firmy

Coraz więcej firm zewnętrznych oferuje usługi związane z CFM (Car Fleet Management). To świetne rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które cały czas rozbudowują flotę pojazdów. Korzystając z ich wiedzy i doświadczenia, można nie tylko poprawić wydajność tego procesu, ale przede wszystkim zoptymalizować koszty.

Weź samochody w leasing i korzystaj z aplikacji

Jeżeli planujesz rozbudować flotę firmowych pojazdów, pomyśl o leasingowaniu samochodów. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretną ofertę, musisz je porównać – dzięki temu wybierzesz rozwiązanie idealnie dopasowane do twoich potrzeb i oczekiwań.

Na tle standardowych ofert leasingowych ciekawie przedstawia się leasing "liczony kilometrami", którego istotą jest wysokość comiesięcznej raty wyliczanej na podstawie przejechanych kilometrów. Dzięki temu można w dużym stopniu ograniczyć koszty – szczególnie w tych "chudych" miesiącach, gdy pracy jest znacznie mniej i nie wszystkie pojazdy firmowe są użytkowane. Dodatkowym atutem jest bezpłatny dostęp do aplikacji pozwalającej na samodzielne zarządzanie flotą. Poprzez logowanie się przez komputer lub za pośrednictwem smartfona, można uzyskać informacje związane np. ze zużyciem paliwa, przeglądami technicznymi, ubezpieczeniami czy trasami pojazdów (źródło: http://happymiles.pl).