Staubli-Łódź Sp. z o.o.
Knauf Industries Polska Sp. z o.o.	Knauf Industries Polska Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Silniki krokowe i serwonapędy w sterowaniu maszyn CNC

Warto wspomnieć o typach sterowań w konkretnym zastosowaniu. Z pewnością serwosilniki są zdecydowanie ponad silnikami krokowymi ze względu chociażby na szybkość pracy i sprzężenie zwrotne, ale jak niemal w każdym przypadku chodzi również o warunki finansowe i koszt poszczególnego sprzętu.

Silniki krokowe i serwonapędy w sterowaniu maszyn CNCWarto wspomnieć o typach sterowań w konkretnym zastosowaniu. Z pewnością serwosilniki są zdecydowanie ponad silnikami krokowymi ze względu chociażby na szybkość pracy i sprzężenie zwrotne, ale jak niemal w każdym przypadku chodzi również o warunki finansowe i koszt poszczególnego sprzętu.

Zalety silników krokowych i ich zastosowanie? Przede wszystkim w rozmaitych urządzeniach, automatach przemysłowych, budowanych rozwiązaniach na własny użytek i tych modelarskich. Ich niewątpliwą zaletą jest łatwe użytkowanie, proste sterowanie i pozycjonowanie, a także niemal bezawaryjna praca. Do minusów ich pracy należy zaliczyć szybkie nagrzewanie się oraz to, że gubią kroki. Przede wszystkim ze względu na ich plusy są często szanowane i wybierane przez użytkowników. Cóż więcej przecież trzeba, jeżeli mamy do czynienia z niemal bezusterkowa pracą? Często są zatem wybierane przez osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z silnikami krokowymi - https://www.ebmia.pl/automatyka-silniki-krokowe-sterowniki-c-197_1214.html i poznające ich działanie.

Działanie sterowników opiera się na zasilaniu prądem DC albo AC (zaawansowane). W przypadku zasilania DC na układ blokowy składa się zasilacz i transformator sterowników, karty interpolatora, a w układzie AC takie sterowniki mają filtr sieciowy i zasilanie interpolatora. Do zasilania AC często mamy do wykorzystania 3 fazy i wtedy każdy sterownik możemy odłączyć od siebie albo przeciwnie – połączyć je w pary. W ten sposób zmniejszymy ryzyko zakłóceń. Jeżeli stanie się jednak jakaś usterka to wymieniamy tylko jeden moduł, a nie wszystkie. Sposób sterowania to zazwyczaj krok/kierunek. Sterowniki silników krokowych dostępne są pod adresem: https://www.ebmia.pl/silniki-krokowe-sterowniki-silnikow-krokowych-c-197_1214_29.html

Silniki krokowe i serwonapędy w sterowaniu maszyn CNC

Serwonapędy (https://www.ebmia.pl/serwonapedy-hybrydowe-easyservo-c-197_1216_1537.html) natomiast mają więcej sposobów sterowania, ponieważ serwosilnik ma bardzo stateczną budowę i nie ma obawy podczas jego poślizgów i hamowań. Można go także zaprogramować w ten sposób, że przy konkretnym ładunku podaje do serwosilnika największy prąd chwilowy, a jeśli wtedy nie wystąpi odpowiednia odpowiedź to natychmiast zostaje wyłączony. Serwonapędy są także klasyfikowane ze względu na typ prądu (zasilane DC i AC). Tutaj od razu można zauważyć znaczącą różnicę – DC to silniki szczotkowe na komutatorze, natomiast AC to klatkowe, jednak należy im przyznać, że wykazują się bardzo dużą i dobrą produktywnością. Serwosilniki dostępne są pod adresem: https://www.ebmia.pl/serwonapedy-hybrydowe-easyservo-serwosilniki-c-197_1216_1537_3950.html

Silniki krokowe i serwonapędy w sterowaniu maszyn CNC

Jeżeli natomiast chodzi o sygnał sterujący w serwo sterownikach to ma on kilka rodzajów. Rozróżnia się step/direct lub -10/+10 V albo też 0-10V. Wszystko skupia się na interpolatorze, który jest odpowiedzialny za porozumiewanie się wartości zadanej z programu sterującego a tej wykonanej przez sterownik. Powinny ze sobą dobrze współpracować.

Warto zastanowić się nad instalacją rozbudowanego systemu sterowania, kiedy w zasobach mamy jedynie podstawowy (słaby) sygnał i niską wydajność komputera. Całość musi być jak dobrze naoliwiona maszyna, tylko wtedy jej praca będzie niezawodna i z korzyścią dla użytkownika.

Silniki krokowe i serwonapędy w sterowaniu maszyn CNC