Staubli-Łódź Sp. z o.o.
PoliwęglanPoliwęglan

Artykuł Dodaj artykuł

Jakie są rodzaje sprężarek powietrza i do czego są wykorzystywane?

Obecnie sprężarki powietrza uznawane są za najpopularniejszy nośnik energii w przemyśle. W końcu ich jakość oraz skuteczność wpływa bezpośrednio na kondycję i oszczędności, jakie osiąga przedsiębiorstwo.

Jakie są rodzaje sprężarek powietrza i do czego są wykorzystywane?

Obecnie sprężarki powietrza uznawane są za najpopularniejszy nośnik energii w przemyśle. W końcu ich jakość oraz skuteczność wpływa bezpośrednio na kondycję i oszczędności, jakie osiąga przedsiębiorstwo. Dzięki sprężarkom zabezpieczona zostaje niezbędna ilość powietrza, jednak, aby przyniosła wszystkie korzyści dla firmy, musi zostać odpowiednio dopasowana do wymagań zakładu. Do wyboru mamy sprężarki tłokowe, śrubowe oraz łopatkowe.

Sprężarki tłokowe — czym są i jak działają?

Nowoczesne sprężarki tłokowe są obecnie wybierane na równi ze sprężarkami śrubowymi oraz łopatkowymi. Wynika to przede wszystkim stąd, że najnowsze modele pozbawione są wad związanych z niższą jakością sprężonego powietrza. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że zazwyczaj cena jest stosunkowo niższa od innych typów sprężarek. Ich specyfika pozwala wykorzystywać je z powodzeniem w zakładach powiązanych z motoryzacją ale nie mogą pracować w sposób ciągły. I to jest ich podstawowa wada.

Sposób działania

Powietrze zostaje przeniesione do komory dzięki opuszczeniu tłoka w dół. Po zamknięciu komory następuje wzrost ciśnienia powietrza do wskazanej wartości, po której wydostaje się ono z niej.

Sprężarki śrubowe — czym się charakteryzują oraz jak działają?

Jeśli oczekujemy wydajnego urządzenia, to zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie sprężarki śrubowej. Z tego też powodu można wykorzystywać je z powodzeniem w ciężkich warunkach oraz przy bardzo dużej eksploatacji. W szczególności wykorzystuje się te modele w zakładach przemysłowych, przede wszystkim w branży:

  • spożywczej,
  • farmaceutycznej,
  • elektronicznej,
  • maszynowej,
  • stolarskiej.

Ich główną zaletą jest również bardzo duża trwałość oraz nowoczesność.

Sposób działania

Sprężarka śrubowa działa w bardzo prosty sposób. Dzięki wirnikom odkrywającym wlot, do komory tłoczenia przedostaje się powietrze. Kiedy dochodzi do obrotu wirników, następuje stopniowe zmniejszanie się komory, co prowadzi do sprężania powietrza. Istnieją modele sprężarek, które wyposażone są dodatkowo w przetwornicę częstotliwości, która umożliwia osiągnięcie znacznych oszczędności energii elektrycznej.  

Sprężarki łopatkowe — czym się wyróżniają?

W porównaniu do wyżej wymienionych sprężarek model łopatkowy jest najmniej popularny. Pomimo tego w Polsce można znaleźć z roku na rok coraz większą ilość producentów, którzy takie urządzenia zaczynają produkować. Istnieje kilka podrodzajów tych sprężarek, mowa tutaj o urządzeniach z łożyskami tocznymi oraz ślizgowymi. Różnica w tym przypadku polega przede wszystkim na tym, że charakteryzują się innym sposobem ułożyskowania wirnika, czy też różnym sposobem ułożenia łopatek. Wiele osób zauważa, że niezwykle przydatne w tym rodzaju sprężarek jest możliwość szybkiego demontażu oraz sprawdzenie stanu sprężarki.

Podobne artykuły