Staubli-Łódź Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Flipping nieruchomości - na czym polega?

Jakiś czas temu w języku polskim pojawiło się słowo flipping. Pochodzi ono od angielskiego zwrotu “house flipping”, którego ideą jest zakup nieruchomości a następnie sprzedaż lokalu z możliwie jak największym zyskiem.

Jakiś czas temu w języku polskim pojawiło się słowo flipping. Pochodzi ono od angielskiego zwrotu “house flipping”, którego ideą jest zakup nieruchomości a następnie sprzedaż lokalu z możliwie jak największym zyskiem.

Inwestować można niemal we wszystko. I jeśli robi się to umiejętnie, każda inwestycja może - po krótszym lub dłuższym czasie - przynieść zysk. Na całym świecie popularne jest inwestowanie w nieruchomości. W Polsce od wielu lat również wielu ludzi kupuje mieszkania a następnie usiłuje je z zyskiem sprzedać. Flipping nieruchomości cieszy się coraz większą popularnością.

To wygląda na takie proste! Kupić dom, zrobić kilka poprawek kosmetycznych, wprowadzić go z powrotem na rynek i… osiągnąć ogromny zysk. Niemal każda stacja telewizyjna ma program, w którym opisywany jest proces zakupu i późniejszej sprzedaży lokalu. W rzeczywistości przyda się jednak kilka wskazówek, jak z zyskiem odnowić i sprzedać nieruchomość. Poniżej opisujemy najważniejsze z nich.

Idealna cena zakupu – maksymalny zysk

Pierwsza rada to ograniczenie ryzyka finansowego i maksymalizacja potencjalnego zwrotu. Mówiąc prościej, nie płaćmy za dom czy mieszkanie więcej, niż kosztują w danej chwili nieruchomości w podobnej lokalizacji i standardzie. Zorientujmy się również, ile będą kosztować niezbędne naprawy lub ulepszenia. Mając te informacje, można obliczyć idealną cenę zakupu. Stosowana we flippingu nieruchomości zasada 70% mówi, że inwestor powinien zapłacić nie więcej niż 70% wartości posprzedażowej (ARV- After Repair Value) nieruchomości pomniejszonej o niezbędne naprawy. ARV ma wskazać, ile warta jest nieruchomość po całkowitej naprawie. Oto przykład - jeśli wartość ARV domu czy mieszkania wynosi 450 000 zł i wymaga on 50 000 na naprawy, wówczas inwestor nie powinien zapłacić więcej niż 265 000 zł.

Perspektywa

Renowacja i sprzedaż nieruchomości to czasochłonne przedsięwzięcie. Znalezienie i zakup odpowiedniego domu czy mieszkania może zająć miesiące. Gdy już będziemy ich właścicielem, musimy poświęcić czas na remont. Jeśli mamy inną pracę na co dzień, czas poświęcony nowej nieruchomości może przełożyć się na zajęte wieczory i weekendy. Jeśli zapłacimy komuś innemu za wykonanie pracy, nadal będziemy spędzać sporo czasu nadzorując jego działania, a koszty poniesione na zatrudnienie podwykonawcy zmniejszą nasz zysk. Po zakończeniu prac musimy zaplanować odbiory wszelkich instalacji, aby mieć pewność, że stan nieruchomości jest zgodny z obowiązującymi przepisami budowlanymi, zanim ją sprzedamy. Jeśli wyjdą na jaw jakieś błędy, będziemy musieli poświęcić jeszcze więcej czasu i pieniędzy. Sama sprzedaż nieruchomości też może zająć sporo czasu. Jeśli sami będziemy prezentować dom lub mieszkanie nabywcom, możemy spędzić dużo czasu na dojazdach do i z nieruchomości oraz na spotkaniach. Jeśli skorzystamy z usług agenta nieruchomości, będziemy musieli zapłacić mu należną prowizję. Generalnie więc najlepiej założyć, że przygotowanie nieruchomości do sprzedaży zajmie nam więcej czasu i będzie kosztować więcej niż wynika z pierwotnego kosztorysu. Na pocieszenie jednak często zysk też jest większy niż się spodziewaliśmy, jeśli ceny nieruchomości wrosną.