Staubli-Łódź Sp. z o.o.
Knauf Industries Polska Sp. z o.o.	Knauf Industries Polska Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Jak stworzyć pokrętło z podziałką?

14-08-2018, 00:00

Elesa+Ganter logo

Pokrętła są elementami, którymi zastępujemy śrubę lub nakrętkę w przypadku gdy potrzebujemy dokręcać ręką elementy maszyny lub urządzenia. Jednak często zdarza się tak, że pokrętłem nie chcemy dokręcać, a obracać. Z taką sytuacją mamy do czynienia w różnego rodzaju mechanizmach regulacyjnych, w których pokrętło pełni rolę elementu sterującego, a nie dociskowego. Podczas regulacji pojawia się też często potrzeba precyzyjnego ustalenia pozycji, czemu zazwyczaj służy podziałka.

Szlifierka kłowa SZK firmy Avalon
Szlifierka kłowa SZK firmy Avalon

Pokrętła z podziałką dają możliwość ręcznego obracania wałkiem regulacyjnym, a jednocześnie odczytu położenia lub precyzyjnego doregulowania w oparciu o naniesioną na obwodzie pokrętła podziałkę. W grupie Elementów Sterujących Elesa+Ganter znajdziemy wiele standardowych modeli takich pokręteł, istnieje jednak łatwy sposób na stworzenie własnego, najbardziej dopasowanego rozwiązania. Jak to zrobić?

Przykładowe grawerowanie pokręteł Elesa+Ganter
Przykładowe grawerowanie pokręteł

Zaczynamy od określenia odpowiedniego kształtu, wielkości i sposobu mocowania pokrętła. Tutaj bazą może być jedno ze standardowych pokręteł sterujących Elesa+Ganter w wykonaniu bez skali. Możemy też zmodyfikować kształt wybranego modelu specjalnie dla Ciebie.

Drugim krokiem jest określenie potrzebnej podziałki z uwzględnieniem takich parametrów jak:

  • typ skali,
  • ilość działek,
  • orientacja cyfr,
  • kierunek przyrostu wartości,
  • odpowiednia grafika itp.

Następnie na podstawie poniższego grafu można dokonać opisu parametrów podziałki naszego pokrętła.

Skale mogą być grawerowane laserowo na gładkich powierzchniach pokręteł sterujących, pierścieni skalowych i innych elementach z wysoką precyzją i doskonałą czytelnością.

Jak stworzyć pokrętło z podziałką - Elesa+Ganter

Jeśli samo pokrętło udało się wybrać ze standardowych modeli Elesa+Ganter, wykonanie ze specjalną skalą dostępne będzie już od 1 sztuki. W przypadku wykonania specjalnego samego pokrętła ilość minimalna zależeć będzie od stopnia modyfikacji.

W procesie doboru pokrętła ze skalą pomogą również Doradcy Techniczni Elesa+Ganter.

Link do grupy elementów sterujących Elesa+Ganter znajduje się poniżej:

https://www.elesa-ganter.pl/produkty/elementy-sterujace

Źródło: ELESA+GANTER POLSKA SP. Z.O.O.

Artykuł został dodany przez firmę

Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.

ELESA+GANTER jest spółką joint-venture, stworzoną przez dwóch liderów w branży standardowych elementów maszyn wytwarzanych z tworzyw oraz metali - Elesa S.p.A (Monza, Mediolan, Włochy) oraz Otto Ganter GmbH & Co. KG (Furtwangen, Niemcy).

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły