Staubli-Łódź Sp. z o.o.
Knauf Industries Polska Sp. z o.o.	Knauf Industries Polska Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Wymiana wkładek w sprytny sposób dzięki wymiennym łożyskom drylin W firmy igus

23-08-2018, 00:00

Logo igus

Nieograniczona żywotność prowadnic liniowych drylin dzięki nowemu rozwiązaniu Exchange, nowemu rodzajowi łożysk bezsmarowych z możliwością wymiany wkładki ślizgowej bez demontażu maszyny.

Wymiana wkładek w sprytny sposób dzięki wymiennym łożyskom drylin W firmy igus
Rys. PMXX18-1
Wymiana łożyska w kilka sekund: Odblokuj łożysko, użyj narzędzia do montażu, aby wypchnąć wkładkę i wepchnij nową.
(Źródło: igus Sp z o.o.)

drylin W, specjalista motion plastics opiera się na wkładkach wykonanych z wysokowydajnych polimerów, aby zapewnić, że prowadnice liniowe igus przesuwają się cicho i precyzyjnie. W celu ułatwienia zmiany nawet w ekstremalnych sytuacjach firma igus opracowała nowe łożysko zamienne. Odblokować łożysko, wypchnąć wkładkę i wymienić na nową. Zasada działania łożyska drylin W Exchange jest bardzo prosta. Za pomocą darmowego narzędzia montażowego wkładki można wymienić bezpośrednio na szynie liniowej w zaledwie kilka sekund. Firma zajmująca się konserwacją jest w stanie zaoszczędzić czas i pieniądze.

Poprzednio, przy wymianie wkładki ślizgowej łożyska, pracującego na szynie prowadzącej, na przykład w atmosferze bardzo ścierającego piasku lub pyłu szklanego, cały liniowy wózek musiał zostać zdemontowany i rozkręcony. Dla osi liniowych lub wieloosiowych robotów liniowych z napędem z paskiem zębatym oznaczało to wiele prac montażowych, a także przestoje maszyn. Dlatego firma igus opracowała trwałe łożysko zamienne do prowadnic liniowych drylin W. Łożysko umożliwia łatwą wymianę bezpośrednio w zamontowanym wózku na szynie liniowej. Tak jak podczas postoju w wyścigach Formuły 1, łożysko zapasowe można zmienić bardzo szybko i bez komplikacji, przez co przestoje są zredukowane do minimum. Łożysko, prowadnica liniowa lub napęd liniowy mogą być zatem ponownie uruchomione i "produktywne" w ciągu zaledwie kilku sekund. Praktyczne, darmowe narzędzie umożliwia bezpieczną instalację w krótkim czasie.

Łatwa wymiana łożyska liniowego bez komplikacji

Za pomocą prostego śrubokrętu boczną pokrywę wózka liniowego można łatwo odłączyć i wyjąć. Za pomocą darmowego narzędzia, które użytkownik może również sam wydrukować na drukarce 3D, wkładka jest wypychana z wózka i bezpośrednio usuwana z szyny. Nowe łożysko wykonane z odpornego na zużycie i ścieranie, wysokowydajnego tworzywa sztucznego iglidur J200 zostaje następnie przytwierdzone do szyny i umieszczone w wózku za pomocą narzędzia montażowego. Pokrywę boczną następnie umieszcza się na wózku, aby zakończyć proces wymiany łożyska i zablokować wkładkę w oprawie łożyskowej. Praktyczne zalety tego rozwiązania polegają na tym, że szyny nie można uszkodzić, a wymiana odbywa się bezpośrednio w systemie. Zawleczka umieszczona pośrodku bocznej pokrywy zabezpiecza wkładkę w wózku. Alternatywnie, wymiany można również dokonać za pomocą śrubokręta. Na nowej wkładce i w wózku firma igus zapewniła specjalne wgłębienia do tego celu. Nowe łożysko typu "Exchange" można obecnie zmodernizować dla wszystkich istniejących systemów drylin W o wielkości 10, takich jak prowadnice liniowe, osie liniowe i roboty liniowe. Kolejne rozmiary są obecnie planowane.

Źródło: igus Sp. z o.o.

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły