Staubli-Łódź Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Usługi frezarskie - dlaczego warto zlecić je firmie zewnętrznej?

Frezowanie to proces obróbki surowców, stosowany od wielu lat i pozwalający osiągnąć rozmaite kształty materiałów.

Usługi frezarskie

Frezowanie to proces obróbki surowców, stosowany od wielu lat i pozwalający osiągnąć rozmaite kształty materiałów. Dzięki temu jest wykorzystywany w różnych gałęziach przemysłu. Jeszcze do niedawna centra frezarskie gościły niemal w każdej fabryce czy zakładzie produkcyjnym. Dziś coraz częściej usługi te zleca się firmom zewnętrznym. Co sprawia, że dla wielu przedsiębiorców outsourcing w tym zakresie jest korzystniejszym wyborem? Na co zwrócić uwagę, wybierając określoną firmę zajmującą się obróbką materiałów?

Frezowanie – czym jest i jakie urządzenia są do niego niezbędne?

Zanim odpowiemy sobie na to pytanie, przyjrzymy się samemu procesowi frezowania. Jest to nic innego, jak obróbka skrawaniem, której mogą być poddawane rozmaite surowce – drewno, metale oraz tworzywa sztuczne. Jej zadaniem jest nadanie materiałom określonego kształtu i walorów użytkowych, dzięki którym uzyskany przedmiot będzie mógł funkcjonować samodzielnie lub stanowić element bardziej rozbudowanego mechanizmu. Wydajność oraz efekty, jakie można uzyskać podczas frezowania, sprawiają, że jest to jedna z najbardziej popularnych technik obróbki. Sam proces odbywa się z wykorzystaniem narzędzi wieloostrzowych, czyli frezów, wykonujących ruch obrotowy. Podczas gdy frezy pozostają na swoim miejscu, obrabiany surowiec wykonuje ruch posuwowy. W rezultacie możliwe jest uzyskanie określonego, wcześniej zamierzonego efektu, czyli otrzymanie przedmiotu o zaplanowanym kształcie oraz wymiarach. Warto przy tym pamiętać, że frezowanie pozwala na obróbkę materiałów zarówno o niewielkich wymiarach, jak i wielkogabarytowych.

Frezowanie CNC czy konwencjonalne? Zalety obu rozwiązań

Jeszcze kilka dekad temu jedyną dostępną techniką było frezowanie konwencjonalne. Proces ten polegał na użyciu ręcznych frezarek obsługiwanych przez operatora. W ten sposób końcowy rezultat obróbki w dużej mierze zależał od umiejętności i precyzji osoby obsługującej maszynę. Frezowanie konwencjonalne wprowadzało ponadto ograniczenia odnośnie wielkości obrabianych surowców oraz ich właściwości. W połowie XX wieku pojawiły się pierwsze centra obróbcze CNC. To wyspecjalizowane maszyny sterowane komputerowo, które pozwoliły zmechanizować proces frezowania i ograniczyć udział operatora do obsługi pulpitu komputera wraz z odpowiednim oprogramowaniem. W ten sposób możliwe stało się zminimalizowanie zarówno kosztów, jak i czasu produkcji określonych elementów poddawanych frezowaniu.

Frezowanie CNC – jakie niesie korzyści?

Dziś frezowanie CNC zdominowało rynek usług w zakresie obróbki materiałów. Jego atutami, poza oszczędnością czasu i wydatków, jest zwiększenie bezpieczeństwa pracy. Centra obróbcze CNC pozwalają ponadto uzyskać dowolne kształty i przedmioty w różnych wymiarach – zarówno bardzo małych, jak i dużych. Gwarantują przy tym maksymalną precyzję obróbki, co ma niebagatelne znaczenie zwłaszcza przy obróbce komponentów do maszyn i urządzeń. Dają także możliwość powtarzalności produkcji i taśmowe produkowanie identycznych elementów. Frezowanie CNC zapewnia też możliwość obróbki materiałów o rozmaitych właściwościach – zarówno bardzo miękkich, jak i wyjątkowo twardych, w przypadku których frezarki konwencjonalne nie znalazłyby zastosowania. Nie oznacza to oczywiście, że te drugie całkowicie wyszły z obiegu. W nowoczesnych centrach narzędziowych nadal znajdują zastosowanie maszyny konwencjonalne, sprawdzające się przede wszystkim przy realizacji indywidualnych projektów, których nie planuje się powtarzać w przyszłości.

Usługi frezarskie

Frezowanie – dlaczego zlecenie obróbki firmie zewnętrznej cieszy się rosnącą popularnością?

Bez względu na to, że frezowanie jest procesem znajdującym szerokie zastosowanie w przemyśle, coraz częściej zarówno niewielkie, jak i potężne zakłady produkcyjne zlecają prace firmom zewnętrznym. Powodem jest zoptymalizowanie procesów produkcyjnych. Korzystając z outsourcingu usług frezarskich, nie ma konieczności wyposażenia parku maszynowego w zaawansowane urządzenia, generujące duże koszty. To szczególnie istotne w przypadku nowo powstających zakładów, które muszą ograniczyć rozchody na wyposażenie hal produkcyjnych. Zlecenie frezowania firmie zewnętrznej niweluje też problem wygospodarowania miejsca dla maszyn i urządzeń do obróbki surowców. Atutem takiego rozwiązania jest także brak konieczności zatrudniania wykwalifikowanej kadry obsługującej urządzenia. To szczególnie ważne w obecnych czasach, kiedy na rynku pracy brakuje fachowców zajmujących się obróbką frezarską i jednocześnie potrafiących obsługiwać skomplikowane oprogramowanie CAM i CAD będące integralnym elementem innowacyjnych centrów CNC. Nie wymaga również szkolenia kadry, pozwalając w ten sposób jeszcze bardziej zminimalizować koszty produkcji i uniezależnić je od dostępności ekspertów w zakresie obróbki skrawaniem. Specjalistyczne zakłady świadczące usługi frezarskie, takie jak działająca na Dolnym Śląsku firma CNC Jurczak, zapewniają także fachowe doradztwo w zakresie obróbki rozmaitych surowców, dysponując jednocześnie najnowocześniejszymi maszynami, gwarantującymi płynność i solidność produkcji, zarówno nisko- jak i wysokoseryjnej.

Frezowanie – jaki korzyści daje skorzystanie z usług firmy zewnętrznej?

Wybór outsourcingowej firmy świadczącej usługi frezarskie niesie szereg korzyści. Fachowcy z CNC Jurczak specjalizują się we frezowaniu elementów wykorzystywanych we wszystkich gałęziach przemysłu. W zależności od potrzeb i oczekiwań klienta, wykorzystują w pracy zarówno maszyny konwencjonalne, jak i wydajne oraz zaawansowane technologicznie centra sterowane numerycznie. Praca na trój- i pięcioosiowych centrach frezarskich CNC zapewnia najwyższą jakość i precyzję usług, zarówno w przypadku produkcji seryjnej, jak i jednostkowej. W nowoczesnych firmach świadczących usługi frezarskie można liczyć też na przygotowanie kompletnej dokumentacji sporządzonej przez doświadczonych konstruktorów. Przedsiębiorstwa outsourcingowe świadczą również kontrolę części pod względem jakości i zgodności z dokumentacją. Wykorzystują przy tym wyłącznie atestowane materiały i gwarantują obróbkę szeregu różnych surowców ze stali i tworzyw sztucznych, w tym trudnoobrabialne stopy używane w lotnictwie, czyli Tytan i Inconel.

Wsparcie firm zewnętrznych może działać na wielu płaszczyznach. Coraz częściej jest wykorzystywane w branży obróbki materiałowej. Z outsourcingowych usług frezarskich korzystają zarówno niewielkie firmy, jak i potężne przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją na szeroką skalę. Wygoda oraz korzyści, jakie niesie tego typu rozwiązanie, sprawiają, że specjalistyczne centra narzędziowe stają się integralnym elementem wielu zakładów przemysłowych, zapewniając im możliwość obniżenia kosztów i płynność produkcji.