Staubli-Łódź Sp. z o.o.
Grupa Azoty S.A.

Artykuł Dodaj artykuł

Płyty z plexi - tańsza alternatywa dla szkła?

09-01-2019, 00:00

Płyty z plexi - tańsza alternatywa dla szkła?

Pleksiglas - zadziwiające tworzywo

Wynalezienie przezroczystego, wytrzymałego materiału, który można stosować zamiast szkła, ale jest od niego znacznie lżejszy, na zawsze zmieniło oblicze przemysłu.

Nazwę Plexiglas, obecnie wciąż kojarzoną z tym tworzywem, zarejestrował w 1933 niemiecki chemik Otto Röhm. Komercyjna dystrybucja pleksi ruszyła w 1936 roku.

Szkło akrylowe jest materiałem, który na trwałe zapisał się w historii światowej - wykonywano z niego między innymi peryskopy łodzi podwodnych i różnorodne elementy broni. Po wojnie zaś rozpoczął się okres jego szerokiego wykorzystywania w wielu dziedzinach życia, który trwa do dziś.

Zalety plexi

Tworzywo to waży znacznie mniej od szkła - w przypadku przedmiotu o podobnych wymiarach jest to waga mniejsza o połowę. Najpopularniejszą jego formą na rynku są przypominające szybę płyty plexi, choć w rzeczywistości z tego materiału można wykonać niemal wszystko.

Po odpowiednim podgrzaniu daje się on formować z łatwością, a formy, w których powstają przedmioty z pleksi, mogą być wykonane z drewna lub plastiku, co jest znaczną oszczędnością w procesie produkcji. Jest to materiał, którego możliwości ogranicza tylko wyobraźnia użytkownika.

Plexi na wymiar dostępna jest w stałej ofercie firmy plexinawymiar.pl, z możliwością wysyłki do każdego miasta (choćby Kraków, Gdynia, Bydgoszcz, Szczecin, Warszawa). Chętnie oferują dodatkowe usługi zainteresowanym klientom. Może to być na przykład maszynowe wycinanie wzorów, wiercenie otworów we wskazanych miejscach i wiele innych rodzajów obróbki, której tworzywo to poddaje się z łatwością.

Szyby ze szkła czy plexi? Plusy i minusy

Szkło to tradycyjny materiał do produkcji szyb, ale czy rzeczywiście najlepszy?

Pleksa jako materiał na szyby może śmiało konkurować ze szkłem sodowym, a w wielu przypadkach przewyższa jego zalety.

Po pierwsze, szklane szyby z czasem tracą na estetyce, podczas gdy szkło akrylowe pozostaje krystalicznie przejrzyste i nie żółknie z wiekiem.

Ponadto obydwa materiały odbijają światło w inny sposób - plexi nie daje tylu niechcianych refleksów, co szkło. Jest również materiałem standardowo pokrywanym warstwą ograniczającą przepuszczanie promieniowania UV.

Pleksi pęka w specyficzny sposób, odmiennie od szkła - w wyniku pęknięcia powstają duże, dość tępo zakończone fragmenty. W związku z tym nadaje się idealnie do stosowania w kabinach prysznicowych i innych miejscach, gdzie nagłe uderzenie w szklaną taflę mogłoby się skończyć poważnym wypadkiem.

Najzwyklejsze szyby szklane z pozoru są tańsze od szkła akrylowego. Takie ujęcie sprawy nie uwzględnia jednak faktu, iż to drugie jest zdecydowanie bardziej odporne na uderzenia, wytrzymałe na warunki atmosferyczne oraz nie poddaje się tak łatwo upływowi lat.

Dla porównania warto wspomnieć, że cena szkła udoskonalonego o właściwości podobne do pleksy, poszybuje znacznie w górę. Jeśli uwzględnimy przy tym aspekt bezpieczeństwa stosowania, plexi wydaje się wyglądać bardzo zachęcająco.

Podobne artykuły