Staubli-Łódź Sp. z o.o.
Grupa Azoty S.A.

Artykuł Dodaj artykuł

Na czym polega przewaga technologii druku lateksowego?

23-01-2019, 00:00

Wykonane w technologii druku lateksowego produkty otaczają nas w codziennym życiu, choć prawdopodobnie nie zdajemy sobie z tego sprawy. Billboardy i plakaty reklamowe na ulicach, a także fototapety i drukowane na płótnie obrazy w domu – większość tych materiałów została wykonana właśnie tą metodą. Dlaczego? Ponieważ jej innowacyjność błyskawicznie wypiera inne rozwiązania i aż trudno uwierzyć, że jej przewaga polega na użyciu… wody!

Na czym polega przewaga technologii druku lateksowego?

Omawiana przez nas technologia druku zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ śmiało można powiedzieć, że stała się prawdziwą rewolucją i w świecie wielkoformatowych reklam, i produktów do aranżacji wnętrz. Rozwiązanie stworzone i opatentowane przez Firmę HP ma tak wiele pozytywnych aspektów – poczynając od samego etapu produkcji, a kończąc na wytrzymałości i jakości – że naprawdę warto poświęcić temu zagadnieniu artykuł, by wyjaśnić, na czym polega fenomen tej technologii i dlaczego warto wybierać produkty wykonane w ten właśnie sposób.

Dawniej i dzisiaj

Przed erą druku lateksowego mieliśmy do czynienia z drukiem solwentowym. Wykonane tą techniką reklamy wielkoformatowe, modne plakaty wieszane w domach czy tapety były wytrzymałe i odznaczały się mocnymi kolorami. Nie można więc powiedzieć, by ich jakość była słaba. Technologia ta miała jednak istotną wadę. Stosowano w niej toksyczne i łatwopalne rozpuszczalniki do tuszy. Produkcja nie była więc ekologiczna, substancje były niebezpieczne dla zdrowia człowieka, a wyprodukowane w ten sposób akcesoria do aranżacji wnętrz musiały się „wywietrzyć”, przez co w pokoju unosił się przez jakiś czas przykry zapach. Czy inaczej jest w przypadku druku lateksowego?  

Po pierwsze: przyjazny dla środowiska

Na czym polega zasadnicza zmiana, jaka nastąpiła w wynalazku Firmy HP? Toksyczne rozpuszczalniki zastąpiono wodą. Stworzono odpowiednie plotery i drukarki do obsługi tuszy na bazie wody, dzięki czemu możliwe stało się tworzenie nie tylko wytrzymałego, wielkoformatowego druku, ale także druku, który jest bezwonny i, co więcej, ekologiczny. Ten aspekt ważny jest natomiast nie tylko dla klientów, którzy umieszczają w swoich domach tapety bądź plakaty. Istotne jest to także dla pracowników, którzy uczestniczą przy etapie produkcji, mając styczność z tuszami, które nie zagrażają ich zdrowiu. Nie można zapominać także o środowisku, które również zyskuje na tym, że przyroda nie zostaje skażona szkodliwymi rozpuszczalnikami czy to na etapie samej produkcji, czy w postaci odpadów, które powstają.  

Na czym polega przewaga technologii druku lateksowego?

Po drugie: doskonały jakościowo

A co z jakością? Nie tylko nie ustępuje ona drukowi solwentowemu, ale, co więcej, przewyższa ją. Na uwagę z pewnością zasługuje bardzo szybki proces produkcji. Zaraz po wydruku tusze są suche i gotowe to transportu. Druk lateksowy charakteryzuje się doskonałą jakością i wytrzymałością na czynniki zewnętrzne takie jak promienie UV, dlatego możemy go stosować nie tylko do produkcji reklam zewnętrznych czy plakatów, ale również do samoprzylepnych folii, którymi okleja się witryny lub samochody, ponieważ druk ten jest bardzo elastyczny. Dzięki temu, że druk zachowuje doskonałą wyrazistość nawet na wielkich przedstawieniach, nadaje się znakomicie do tworzenia billboardów, które są teraz jednym z najistotniejszych nośników informacji. 

Na czym polega przewaga technologii druku lateksowego?
https://myloview.pl/

Po trzecie: bezpieczny dla zdrowia

Wracając natomiast do akcesoriów do dekoracji wnętrz, należy podkreślić, że bezzapachowość druku lateksowego jest tutaj bardzo istotna. Gdy przykleimy tapety bądź naklejki dekoracyjne lub zawiesimy plakaty nie musimy czekać, by ozdoba się „wywietrzyła”, ponieważ nie odznacza się ona żadnym intensywnym zapachem. To, że druk lateksowy nie zawiera toksycznych rozpuszczalników  wpływa nie tylko na jego bezzapachowość, ale także bezpieczeństwo takich produktów. Właśnie dlatego możemy nimi ozdobić żłobek i pokój dziecka, przedszkole, poczekalnie u lekarza czy sale szpitalne.

Druk lateksowy gwarantuje nam, że wybraliśmy ozdobę, która jest nie tylko wytrzymała i doskonała jakościowo, ale także bezpieczna dla zdrowia.