Staubli-Łódź Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Sprawdzamy z jakich tworzyw produkuje się tapety

Gdy myślimy o tapetach prawdopodobnie pierwszym materiałem, jaki przychodzi nam do głowy, jest papier. Tymczasem wachlarz możliwości jest znacznie szerszy. Dawniej, u początku ściennych dekoracji, czyli w epoce renesansu, używano drogocennego jedwabiu malowanego ręcznie lub zdobionego wzorami odciskanymi z drewnianych klocków.

Gdy myślimy o tapetach prawdopodobnie pierwszym materiałem, jaki przychodzi nam do głowy, jest papier. Tymczasem wachlarz możliwości jest znacznie szerszy. Dawniej, u początku ściennych dekoracji, czyli w epoce renesansu, używano drogocennego jedwabiu malowanego ręcznie lub zdobionego wzorami odciskanymi z drewnianych klocków. Dzisiaj do wyboru mamy nie tylko wspomniane już tapety papierowe, ale także lateksowe, winylowe i samoprzylepne. Każda z nich odznacza się zupełnie innymi właściwościami.

Sprawdzamy z jakich tworzyw produkuje się tapety

Dlaczego warto dokładniej przyjrzeć się, z jakich materiałów produkuje się tapety i fototapety? Ponieważ od tego zależy, w jakich pomieszczeniach sprawdzą się najlepiej. Ściennymi dekoracjami możemy ozdobić nie tylko salon czy sypialnię, ale także kuchnię i łazienkę, w których mamy do czynienia z wilgocią i parą wodną, lub przedpokój, w którym ściany narażone są na otarcia lub zadrapania. Aby nasz wystrój był nie tylko efektowny, ale także wytrzymały, musimy wiedzieć, na jakie rozwiązania się zdecydować. Poniżej zebraliśmy i opisaliśmy najczęściej wybierane i stosowane tapety. Przyjrzeliśmy się materiałom i ich właściwościom, co z pewnością ułatwi wybranie najlepszej opcji.

  • Papierowe

Papierowe tapety są z pewnością najtańszym rozwiązaniem. Wymagają jednak od nas specjalnego traktowania, by nie uległy zniszczeniu. Są bardzo cienkie i delikatne, dlatego przy montażu należy uważać, by ich nie rozerwać. Jest to materiał bardzo podatny na wilgoć i bezpośredni kontakt z wodą, dlatego takie ozdoby nie nadają się do dekoracji łazienki ani kuchni. By dobrze prezentowały się na ścianie, muszą być położone na idealnie gładką powierzchnię, ponieważ w innym wypadku uwypuklone zostaną wszelkie nierówności i krzywizny. Papierowe tapety wykonywane są z jednej, dwóch bądź trzech warstw – im więcej warstw, tym tapeta staje się bardziej wytrzymała i odporna na rozdarcie oraz uszkodzenia mechaniczne. Warto podkreślić, że trójwarstwowa wersja pozwoli nam ukryć niedoskonałości ściany. W sklepach znajdziemy także tapety papierowe do malowania.

  • Lateksowe

W skrócie można powiedzieć, że fototapety lateksowe są ulepszoną wersją tych papierowych. Co to oznacza w praktyce? To, że papier, z którego wykonane są bryty, wzmocniono dodanym do niego lateksem, dzięki czemu stał się nieco grubszy i na pewno bardziej wytrzymały. Przekłada się to nie tylko na łatwiejszy montaż, ponieważ zmniejsza się ryzyko rozdarcia materiału. Lateksowe tapety pozwolą nam także wyrównać i zatuszować drobne nierówności ściany. W przeciwieństwie do papierowych, te można delikatnie przetrzeć wilgotną ściereczką, gdy się zabrudzą. Należy jednak pamiętać, że nie można ich mocno trzeć ani szorować, ponieważ materiał nie jest aż tak odporny na uszkodzenia mechaniczne. Takie tapety można ulepszyć, poprawiając ich właściwości. W tym celu należy je pokryć warstwą ochronnego laminatu, który zadziała jak swego rodzaju impregnat. W teorii taka fototapeta może się znaleźć w kuchni czy łazience, bo będzie odporna na szkodliwe działania wody. Należy jednak pamiętać, że jej stopień wentylacji jest dość niski, czyli nie przepuszcza zbyt dobrze powietrza. Oznacza to, że pod spodem może gromadzić się wilgoć.  

Sprawdzamy z jakich tworzyw produkuje się tapety
Redro.pl

  • Winylowe

Z pewnością najbardziej wytrzymałym i odpornym na uszkodzenia rodzajem fototapety jest fototapeta winylowa. Papierowa warstwa brytu powlekana jest spienionym winylem, a dokładniej pastą z polichlorku winylu, dzięki czemu materiał staje się o wiele bardziej odporny na uszkodzenia i zabrudzenia. Pobrudzone ściany bez obaw możemy przemyć wodą z delikatnym detergentem, ponieważ materiał ten jest wodoodporny. A co ze stopniem wentylacji? Tapety winylowe przepuszczają powietrze, dzięki czemu nie ma ryzyka, że pod brytami pojawi się pleśń czy wilgoć. Właśnie z tego powodu jest to znakomite rozwiązanie do dekoracji łazienki czy kuchni, a także do zwykłych pomieszczeń, w których zmagamy się z wysokim poziomem wilgoci. Zaletą tego materiału jest także to, że nadaje się znakomicie do maskowania nierówności ściany. W przeciwieństwie do tapet papierowych nie musimy więc specjalnie przygotowywać powierzchni, maskując skazy, co pozwala nam zaoszczędzić czas.

  • Samoprzylepne

Fototapety te drukowane są na samoprzylepnej folii PCV. Dzięki temu proces montażu jest łatwiejszy – nie potrzebujemy dodatkowego kleju, którym należałoby pokryć ścianę lub bryty. Takie dekoracje należy umieszczać na idealnie gładkich powierzchniach, ponieważ warstwa folii uwidoczni wszelkie nierówności i mankamenty. Warto natomiast podkreślić, że takie rozwiązanie posłuży nam nie tylko do ozdobienia ścian. Sprawdzi się także znakomicie do dekoracji szklanych, metalowych, drewnianych czy plastikowych nawierzchni. Okna w pokoju na parterze, lodówka w kuchni czy meble w salonie w mgnieniu oka nabiorą zupełnie nowego wyglądu. Do wyboru mamy wersję matową lub błyszczącą. Dodatkowo samoprzylepne tapety można pokryć, podobnie jak tapety lateksowe, warstwą laminatu, dzięki czemu bryty staną się bardziej odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne.

Sprawdzamy z jakich tworzyw produkuje się tapety

Każdy z wymienionych tutaj materiałów odznacza się innymi właściwościami, a także inną ceną, dlatego warto się zastanowić, jakie zalety tapety są dla nas najważniejsze w konkretnym pomieszczeniu i właśnie tym faktem kierować się przy wyborze określonego rozwiązania.