Staubli-Łódź Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Jak instalować na statku szafy sterownicze, rozdzielnice okrętowe oraz inne urządzenia?

Od jednostek pływających po różnego typu akwenach wodnych wymagana jest wysoka niezawodność.

Od jednostek pływających po różnego typu akwenach wodnych wymagana jest wysoka niezawodność. Wynika to z faktu, że nawet drobna usterka na okręcie znajdującym się wiele mil od lądu, może wywołać problem o dużej skali. Potencjalna awaria stanowi zagrożenie dla załogi oraz może generować bardzo duże koszty. Dlatego istotnym zagadnieniem przy projektowaniu i budowie statków jest kwestia odpowiedniego montażu urządzeń w taki sposób, by eliminując wibracje wydłużyć ich żywotność.

Rys. 1: Przykłady pojazdów pływających (EvrenKalinbacak, Chroma Stock)
Rys. 1: Przykłady pojazdów pływających (EvrenKalinbacak, Chroma Stock)

Rys. 1: Przykłady pojazdów pływających (EvrenKalinbacak, Chroma Stock)

Żywotność urządzeń na statkach

Ogólna niezawodność statku jest wypadkową bezawaryjności jego części składowych, do których możemy zaliczyć m.in.:

  • urządzenia mechaniczne,
  • elektryczne,
  • nawigacyjne,
  • radiowe,
  • rozdzielnice
  • oraz urządzenia automatyki i zdalnego sterowania.

Jakość zastosowanych urządzeń oraz podzespołów ma istotny wpływ na ich żywotność, ale ze względu na specyficzne warunki pracy, równie ważną kwestią jest ich POPRAWNY montaż. Dla większości urządzeń (nie będących źródłem drgań) prawidłowy montaż polega na ich odizolowaniu od wibracji, występujących na statku oraz na tłumieniu obciążeń udarowych (wstrząsów).

„W bogatej ofercie Elesa+Ganter, składającej się w tej chwili z 80 tysięcy elementów, znajduje się wysokiej jakości grupa produktów przeznaczonych do tłumienia wibracji. Nasze elementy są wykonane zgodnie z najwyższymi standardami i mogą być z powodzeniem stosowane nawet w najbardziej wymagających środowiskach pracy, do których zaliczają się także wszelkiego rodzaju statki. Prawidłowe podejście do kwestii montażu szaf sterowniczych i innych urządzeń na statkach prowadzi do minimalizacji awarii, a tym samym eliminuje ryzyko przestojów całej jednostki oraz znacznie poprawia bezpieczeństwo najważniejszego elementu statku, jakim jest jego załoga.” – powiedział Filip Granowski, Dyrektor Zarządzający Elesa+Ganter Polska.

Rodzaje drgań

Największymi środkami transportu są statki morskie, a poprzez swoją skomplikowaną budowę oraz mnogość zainstalowanych urządzeń, stanowią bardzo złożony obiekt techniczny. Zagadnienie drgań w takim obiekcie jest skomplikowane, ponieważ oprócz wielu ich źródeł o różnej charakterystyce takich, jak: silniki, sprężarki, śruby napędowe, pędniki, pompy, mamy do czynienia również z różną specyfiką pracy.

Część z tych urządzeń pracuje w sposób ciągły, a część z nich w sposób cykliczny lub nawet okazjonalny. Jakby tego było mało, stopień załadowania statku oraz stan skupienia przewożonego ładunku, również wpływają na całokształt drgań, jakim poddawane jest wyposażenie statku oraz jego załoga. Niebagatelny wpływ na wibracje panujące na statku ma również środowisko, w jakim jest on eksploatowany, a konkretniej wysokość, długość, stromość, kierunek fal oraz wiatr.

Większość z powyższych źródeł drgań, ich parametry oraz wzajemne występowanie, ma charakter losowy i pozostaje praktycznie niemożliwe do przewidzenia, dlatego drgania są nieodłączną cechą jednostek pływających, którą bierze się pod uwagę podczas poprawnego montażu wszelkiego rodzaju urządzeń automatyki, szaf sterowniczych, rozdzielnic, itp. (rys. 2).

Rys. 2: Pomieszczenie techniczne na statku. (igor.kardasov.gmail.com, Chroma Stock)

Rys. 2: Pomieszczenie techniczne na statku. (igor.kardasov.gmail.com, Chroma Stock)

Rodzaje mocowań urządzeń stosowane na statkach

Z uwagi na ograniczoną przestrzeń na statku, do najbardziej popularnych form mocowania urządzeń należy zaliczyć:

Montaż ścienny (rys. 3),

Montaż ścienny (rys. 3),

Rys. 3: Montaż ścienny urządzenia za pomocą wibroizolatorów

Montaż sufitowy (rys. 4),

Rys. 4: Montaż sufitowy urządzenia za pomocą wibroizolatorów

Rys. 4: Montaż sufitowy urządzenia za pomocą wibroizolatorów

Montaż ścienno-sufitowy (rys. 5),

Rys. 5: Montaż ścienno-sufitowy urządzenia za pomocą wibroizolatorów

Rys. 5: Montaż ścienno-sufitowy urządzenia za pomocą wibroizolatorów

Rodzaje wibroizolatorów polecane do montażu urządzeń na statkach

Do wszystkich trzech, powyższych opcji mocowania urządzeń idealnie nadają się wibroizolatory linowe AVC wykonane w całości ze stali AISI 316 (rys. 6) oraz wibroizolatory metalowo-gumowe DVG (rys. 7). Dodatkowo, przy montażu ścienno sufitowym jako kombinację z AVC lub DVG, można wykorzystać wibroizolator DVI (rys. 8) lub GN 148 (rys. 9), które muszą być zamocowane do ściany.

Rys. 6 Wibroizolatory linowe ze stali nierdzewnej AISI 316 AVCRys. 6 Wibroizolatory linowe ze stali nierdzewnej AISI 316 AVC
Rys. 7 Wibroizolatory metalowo-gumowe DVGRys. 7 Wibroizolatory metalowo-gumowe DVG
Rys.8. Wibroizolatory metalowo-gumowe DVIRys.8. Wibroizolatory metalowo-gumowe DVI
Rys. 9: Wibroizolatory metalowo-gumowe GN 148Rys. 9: Wibroizolatory metalowo-gumowe GN 148

 

W ostatnich dwóch opcjach mocowania urządzeń za pomocą wibroizolatorów (rys. 10, rys. 11), jako podparcie dolne można wykorzystać wibroizolatory linowe AVC oraz wibroizolatory GN 148 w wykonaniu „2” z zabezpieczeniem (rys. 9), a jako podparcie boczne/ścienne, oprócz AVC i GN 148, można zastosować również DVG oraz DVI.

Montaż dolny (rys. 10)

Rys. 10: Wibroizolacja urządzenia za pomocą podparcia dolnego

Rys. 10: Wibroizolacja urządzenia za pomocą podparcia dolnego

Montaż ścienno-dolny (rys. 11)

Rys. 11: Montaż ścienno-dolny urządzenia za pomocą wibroizolatorów.Rys. 11: Montaż ścienno-dolny urządzenia za pomocą wibroizolatorów.

Montaż szaf sterowniczych, rozdzielnic i innego sprzętu na wypadek sytuacji ekstremalnych

W kwestii montażu na statku szaf sterowniczych, rozdzielnic oraz innego rodzaju sprzętu, priorytetem dla konstruktora/automatyka dobór wibroizolatorów jest kwestią priorytetową. W tym konkretnym przypadku, powinny zostać dobrane wibroizolatory, które w przypadku zadziałania bardzo dużych drgań, obciążeń udarowych lub wysokiej temperatury, zagwarantują utrzymanie zamocowanego obiektu na swoim miejscu, a nie rozdzielą się na dwie osobne części (element mocowany do ściany oraz element mocowany do urządzenia). Dzięki temu, w sytuacji ekstremalnej, mocowane urządzenia nie stanowią dodatkowego zagrożenia dla załogi. Ponadto, po zażegnaniu sytuacji kryzysowej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że urządzenia będą mogły w dalszym ciągu funkcjonować. Wibroizolatory serii: AVC, DVG oraz GN 148 (w wersji „2” z zabezpieczeniem) spełniają wszystkie wyżej wymienione wymagania.

W przypadku montażu urządzeń, który uwzględnia aspekt wibroizolacji, ogranicza się poziomy drgań, jakim są one poddawane, a tym samym poprawia ich żywotność i bezawaryjną pracę. Najbardziej optymalnym wibroizolatorem do tego typu zastosowań jest wibroizolator linowy AVC, ponieważ, jak wskazano powyżej, nadaje się on do pracy w każdej płaszczyźnie, a ponadto jest w stanie wytłumić drgania o niskiej częstotliwości oraz działać jako „shock absorber”, czyli pochłaniać również obciążenia udarowe. Ponadto jest w całości wykonany ze stali AISI 316, więc jest odporny na działanie tak wymagającego środowiska, jakim jest woda morska.


Linki do kart katalogowych:

  • AVC – wibroizolatory linowe, montaż w każdej pozycji
  • DVG – wibroizolatory do montażu ściennego oraz sufitowego
  • DVI – wibroizolatory do montażu ściennego
  • GN 148 – wibroizolatory do mocowania ściennego oraz na podłożu

W przypadku prowadzenia nowego projektu zachęcamy do kontaktu z działem technicznym Elesa+Ganter, który służy pomocą w optymalnym rozwiązaniu każdego problemu natury technicznej.

Artykuł został dodany przez firmę

Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.

ELESA+GANTER jest spółką joint-venture, stworzoną przez dwóch liderów w branży standardowych elementów maszyn wytwarzanych z tworzyw oraz metali - Elesa S.p.A (Monza, Mediolan, Włochy) oraz Otto Ganter GmbH & Co. KG (Furtwangen, Niemcy).

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły