Staubli-Łódź Sp. z o.o.
Grupa Azoty S.A.

Artykuł Dodaj artykuł

Frezy trzpieniowe – czym są i do czego służą?

01-03-2019, 00:00

Frezy trzpieniowe są niezbędnym wyposażeniem warsztatów tokarskich, zakładów związanych z obróbką skrawaniem czy stolarni. Czym tak naprawdę są i do czego służą frezy trzpieniowe?

Czym są frezy trzpieniowe? Jakie są ich podstawowe rodzaje?

Frezy trzpieniowe – czym są i do czego służą?
Frezy trzpieniowe, nazywane również frezami palcowymi, są niewielkimi narzędziami służącymi do szlifowania oraz obróbki drewna. Mają one za zadanie zebrać resztki materiału z obrabianego przedmiotu, które powstają podczas pracy na frezarce. Przy ich pomocy można wykonać otwory, na przykład te służące do montażu przedmiotu na ścianie czy otwory niezbędne do zamocowania zawiasów. Składają się z trzpienia, ostrza tnącego i gwintu mocującego. Poszczególne rodzaje można rozróżnić, segregując frezy ze względu na cechy charakterystyczne danego narzędzia, takie jak kształt ostrza, rodzaj chwytu oraz materiał wykonania.

Jeżeli chodzi o rodzaj chwytu, frezy można podzielić na następujące typy:

  • frezy z chwytem walcowym DIN-1835-A;
  • frezy z chwytem stożkowym DIN-228-A;
  • frezy z chwytem walcowym ze spłaszczeniem Weldona DIN-1835-B.

Podział frezów z uwagi na kształt ostrza

Biorąc pod uwagę kształt ostrza, wyróżnia się:

  • frezy z czołem prostym – sprawdzają się w przypadku obróbki tworzyw sztucznych i lekkich metali, a także twardych gatunków drewna, takich jak na przykład dąb; frezy o prostym uzębieniu mogą być przeznaczone do obróbki przy różnej prędkości skrawania, dlatego przed zakupem warto dokładnie dopytać o to, czy wybrany typ sprawdzi się w przypadku konkretnego materiału;
  • frezy z czołem kulistym – sprawdza się zwłaszcza w przypadku powietrzni, które trudno poddać obróbce; w zależności od typu, frezy z czołem kulistym mogą być wykorzystywane do obróbki przedmiotów wykonanych z żeliwa odpornego na działanie kwasów, stali hartowanej czy tworzyw sztucznych.
  • frezy kształtowe.

Frezy trzpieniowe nadają się do obróbki zgrubnej, średniej i wykańczającej. Do każdej z nich sprawdzi się inny typ narzędzia. W niektórych przypadkach producenci wzmacniają narzędzia poprzez wyposażenie ich w warstwę poprawiającą jego wytrzymałość w czasie pracy.

Co warto wziąć pod uwagę podczas zakupu frezów palcowych?

Bardzo istotnym czynnikiem, który powinien być brany pod uwagę podczas zakupu, jest jakość wykonania oraz tworzywa, z jakiego wykonano frezy. Ich zadaniem jest przede wszystkim wykonanie w obrabianym tworzywie drobnych żłobień. Poszukując trwałych i dobrze znoszących eksploatację frezów, warto wybierać takie, które są wykonane z HSS i węglika spiekanego.