Staubli-Łódź Sp. z o.o.
Grupa Azoty S.A.

Artykuł Dodaj artykuł

Nowe trzpienie GN 412 wraz z akcesoriami

29-04-2019, 00:00

Logo Elesa+Ganter

Gama trzpieni firmy Elesa+Ganter została poszerzona o nowy model GN 412. Trzpień ten został osadzony w oprawce montażowej, dzięki czemu można go w łatwy sposób zamontować w konstrukcji maszyn i urządzeń (Rys. 1). Dodatkowe akcesoria w postaci oprawki montażowej GN 421.1 oraz tulei najazdowych pozwalają tworzyć gotowe komplety elementów ryglujących np. szuflad, pokryw, osłon itp. Wymienione produkty są rekomendowane także do systemów profili z rowkami teowymi.

Nowe trzpienie GN 412 wraz z akcesoriami

Rys. 1 Trzpień GN 412

„Wprowadzone rozwiązanie jest naszą odpowiedzią na zapytania ze strony klientów. Jednocześnie jest metodą ułatwiającą korzystanie z elementów ustalających. Konstrukcja trzpienia GN 412 została oparta na bazie mini trzpienia GN 822, do którego dodano oprawkę montażową. Dzięki takiej konstrukcji trzpień można montować poprzecznie w stosunku do kierunku działania szpilki. Montaż może odbywać się od przodu przez otwory przelotowe za pomocą śrub cylindrycznych lub od tyłu przez otwory gwintowane.” – powiedział Filip Granowski, Dyrektor Zarządzający Elesa+Ganter Polska

Istnieje szereg aplikacji, w których zatrzaśnięcie trzpienia odbywa się samoczynnie np.:

  • podczas opuszczania pokryw,
  • najazdu szuflady,
  • blokowaniu dwóch modułów urządzeń względem siebie.

W takiej sytuacji musimy zadbać o to, aby zamontowane elementy naprowadziły ruchomą szpilkę trzpienia, a później pewnie ją zablokowały w otworze. W takim przypadku parą dla trzpienia GN 412 jest tuleja pozycjonująca GN 412.2 (prosta) lub GN 412.3 (stożkowa). Montaż tulei pozycjonujących może odbywać się bezpośrednio w konstrukcji za pomocą gwintu zewnętrznego lub w oprawce GN 412.1, która dodatkowo pozwala wyregulować ustawienie tulei względem trzpienia w celu najlepszego najazdu i pewnej blokady (Rys. 2).

Nowe trzpienie GN 412 wraz z akcesoriami
Nowe trzpienie GN 412 wraz z akcesoriami
Nowe trzpienie GN 412 wraz z akcesoriami

 

Rys. 2 Tuleje pozycjonujące GN 412.2, GN 412.3 oraz oprawka montażowa GN 412.1

Tuleje pozycjonujące z serii GN 412.2 oraz GN 412.3 pozwalają na łatwe zatrzaśnięcie trzpienia ustalającego, a hartowana stal, z której są wykonane zapewnia długotrwałą eksploatację bez obawy o „rozbicie” otworu pozycjonującego. Sposób montażu oraz przykład zastosowania trzpienia GN 412 wraz z tulejami GN 412.2 oraz GN 412.3 i oprawką montażową GN 412.1 został przedstawiony poniżej (Rys. 3).

Nowe trzpienie GN 412 wraz z akcesoriami

Nowe trzpienie GN 412 wraz z akcesoriami

Rys. 3: Sposób montażu trzpienia GN 412, tulei GN 412.2, GN 412.3 i oprawki montażowej GN 412.1

Do sprzedaży wprowadzono również tuleje pozycjonujące GN 412.4 i GN 412.5 w wykonaniu ze stali nierdzewnej AISI 431. Zastosowanie tych materiałów pozwala na wdrożenia tego typu blokad w aplikacjach zewnętrznych oraz wymagających mycia środkami czyszczącymi (Rys. 4) np. w:

  • Przemyśle spożywczym,
  • Przemyśle farmaceutycznym,
  • Przemyśle chemicznym itp.
Nowe trzpienie GN 412 wraz z akcesoriami
Nowe trzpienie GN 412 wraz z akcesoriami

Rys. 4: Tuleje pozycjonujące GN 412.4 i GN 412.5

 

Więcej informacji >>>

Źródło: Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.

Artykuł został dodany przez firmę

Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.

ELESA+GANTER jest spółką joint-venture, stworzoną przez dwóch liderów w branży standardowych elementów maszyn wytwarzanych z tworzyw oraz metali - Elesa S.p.A (Monza, Mediolan, Włochy) oraz Otto Ganter GmbH & Co. KG (Furtwangen, Niemcy).

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły