Staubli-Łódź Sp. z o.o.
Knauf Industries Polska Sp. z o.o.	Knauf Industries Polska Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Jak wybrać odpowiednią drukarkę 3D?

13-06-2019, 00:00

Tower logo

Wielu projektantów jaki i przedstawicieli branży przemysłu postrzega druk 3D jako interesującą alternatywę, mającą wysoki potencjał zastosowania w wielu obszarach produkcji przemysłowej, jak również małoseryjnej. W jaki sposób wybrać idealną drukarkę 3D i nie narażać się na problemy wynikające z nieprawidłowego dopasowania urządzenia do własnych potrzeb?

Jak wybrać odpowiednią drukarkę 3D?

Po pierwsze – ustalenie priorytetów produkcyjnych dla drukarki 3D

To najważniejszy składnik wyboru drukarki 3D. Odpowiedź na pytanie, jakiej drukarki 3D właściwie potrzebujemy i co ma ona docelowo wytwarzać jest kluczowa w zawężaniu możliwości wyboru. Przykładowo – szybkie prototypowanie będzie wymagało wysokiej prędkości druku 3D (taką oferuje np. drukarka Tower Speeder) a produkcja wielkogabarytowa to głównie „walka” o jak największe pole robocze.

Po drugie – znalezienie uzasadnienia ekonomicznego i dopasowanie do niego właściwej drukarki 3D

Dla większości kupujących najważniejszą składową zakupu drukarki 3D jest jej cena. To ona determinuje większość procesu wyboru drukarki 3D. W wypadku urządzeń tańszych należy jednak pamiętać, że rozwiązania budżetowe nie sprawdzą się w sytuacji znacznego obciążenia pracą drukarki 3D i niektóre z ważnych podzespołów trzeba będzie stosunkowo często wymieniać.

W wypadku drukarek 3D klasy średniej i wyższej – możemy spodziewać się znacznie wyższej jakości. Dodatkowym faktorem może być możliwość wyboru z większej gamy produktowej w danej linii modelowej. To powoduje znacznie lepsze dopasowanie ceny drukarki 3D do możliwości nabywczych, przy jednoczesnym dostarczeniu optymalnego rozwiązania sprzętowego.

Podsumowanie – jaką drukarkę 3D wybrać?

Podsumowując powyższe, warto zadać sobie pytanie – do czego potrzebna nam będzie drukarka 3D. To podstawowe pytanie będzie implikować nasze wybory w tym zakresie. Warto wybrać idealna drukarkę 3D przez pryzmat własnych potrzeb, a nie trendów rynkowych czy nowości. Dzięki takiemu podejściu zakup drukarki 3D z pewnością będzie przemyślany.

Materiał stworzony we współpracy z marką Tower

Podobne artykuły