Staubli-Łódź Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Relokacja maszyn przemysłowych – czy można ją przeprowadzić samodzielnie?

Relokacja maszyn przemysłowych polega na ich przetransportowaniu w zupełnie inne miejsce, zarówno w obrębie jednego zakładu przemysłowego, jak i różnych firm. Czy taki proces można przeprowadzić samodzielnie?

Relokacja maszyn przemysłowych polega na ich przetransportowaniu w zupełnie inne miejsce, zarówno w obrębie jednego zakładu przemysłowego, jak i różnych firm. Czy taki proces można przeprowadzić samodzielnie?

linia przemysłowa w zakładzie

Na czym polega relokacja maszyn przemysłowych?

Relokacja maszyn przemysłowych wymaga przewiezienia ich do nowej lokalizacji, zazwyczaj z wykorzystaniem specjalistycznych pojazdów. Jest to proces dość skomplikowany – zwłaszcza, gdy urządzenia cechują się dużą masą. Z tego powodu zdecydowana większość przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalistów.
Jeśli jednak chcesz przeprowadzić relokację maszyn przemysłowych samodzielnie, pamiętaj o kilku ważnych kwestiach.

Uprawnienia do przewozu maszyn przemysłowych

Relokacja maszyn przemysłowych wymaga od osób transportujących urządzenia dysponowania odpowiednimi uprawnieniami. Nie jest to zwykłe prawo jazdy. Takie osoby muszą mieć pozwolenie na kierowanie pojazdami, których masa całkowita przekracza 3,5 tony. Zazwyczaj urządzenia przemysłowe ważą dużo więcej.

Niezbędne jest również dysponowanie pozwoleniami na zrealizowanie konkretnej trasy – zwłaszcza, gdy w dane miejsce nie da się wjechać ciężkimi pojazdami. Czasem więc cały proces wiąże się także z koniecznością uzyskania pozwoleń.

Umiejętność demontażu i montażu maszyn przemysłowych

Przenoszenie maszyn przemysłowych wiąże się również z potrzebą ich demontażu i późniejszego montażu w nowym miejscu. Zazwyczaj właściciele przedsiębiorstw i ich pracownicy nie mają kompetencji w tym zakresie. To właśnie dlatego w wielu przypadkach stawia się na pomoc specjalistów.

Niezbędny sprzęt do relokacji maszyn przemysłowych

Wnętrze zakładu przemysłowego

Relokacja maszyn i urządzeń przemysłowych wymaga również zastosowania określonych pojazdów – najczęściej bardzo dużych platform, które pozwalają na bezpieczne zamontowanie całej linii produkcyjnej. Takie samochody są w posiadaniu głównie firm zawodowo zajmujących się relokacjami. Oprócz tego niezbędny jest też sprzęt ręczny, wykorzystywany do demontażu maszyn.

Samodzielna relokacja maszyn przemysłowych czy profesjonalne usługi?

Zdecydowanie najwięcej aspektów przemawia za wybraniem profesjonalnych usług firm, które specjalizują się w relokacji maszyn przemysłowych. W ten sposób można uniknąć wielu przykrych konsekwencji. Specjaliści wiedzą, jak rozmontować, przewieźć i zamontować sprzęt. Mają już niezbędne pozwolenia, więc cały proces przebiega sprawniej.

– Specjaliści czuwają również nad bezpieczeństwem całego procesu. Często zdarza się bowiem, że nie ma możliwości zatrzymania sąsiednich linii przemysłowych podczas demontażu jednej z maszyn. Wówczas muszą oni uważać zarówno na dobro urządzenia, jak i pracowników działających w pobliżu – mówi specjalista z firmy Inrel oferującej relokacje maszyn przemysłowych.

Usługi relokacji maszyn przemysłowych wiążą się z dużymi kosztami, jednak oszczędzają czas, nerwy, a także pozwalają na uniknięcie konsekwencji związanych z niedopełnieniem obowiązków. To duże odciążenie dla pracodawcy. Jeśli jednak dysponujesz niezbędnymi uprawnieniami, wiedzą i potrzebnym sprzętem, możesz zdecydować się na przewiezienie maszyny samodzielnie. Jest to proces nieopłacalny, choć możliwy.

Artykuł sponsorowany