Staubli-Łódź Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Zawory rozdzielające - co warto wiedzieć?

Nowoczesne przedsiębiorstwa z wielu branż przemysłowych wykorzystują instalacje pneumatyczne, w których skład wchodzi kilka podstawowych elementów.

Zawory rozdzielające

Nowoczesne przedsiębiorstwa z wielu branż przemysłowych wykorzystują instalacje pneumatyczne, w których skład wchodzi kilka podstawowych elementów. Jednymi z nich są zawory rozdzielające, które są niemal niezbędne w przypadku maszyn pracujących pod dużymi obciążeniami. Podpowiadamy, czym są i na czym polega ich praca - poznaj podstawowe informacje na temat rozdzielaczy i sprawdź, jakie modele pojawiają się na rynku.

To niezwykle ważne, by układy pneumatyczne działały w sposób niezawodny i płynny. To możliwe wyłącznie wtedy, gdy wszystkie jego elementy składowe będą precyzyjnie dopasowane i przede wszystkim wykonane z materiałów najwyższej jakości. Rozdzielacze pneumatyczne to jedne z kluczowych części, więc jeśli w ich działaniu dochodzi do jakichkolwiek problemów, oddziałuje to w sposób negatywny na stan maszyny - spada jej wydajność i wartość. Nasz artykuł w prosty sposób przedstawia, czym są zawory rozdzielające i jakie modele mogą zastosować w swoich przedsiębiorstwach użytkownicy.

Zawory rozdzielające - czym są i jak je dzielimy?

Profesjonalne rozdzielacze pneumatyczne stosowane w zaawansowanych układach mają za zadanie sterować kierunkiem przepływu medium stosowanego w konkretnej instalacji. Ich rolą jest zamykanie oraz otwieranie przepływu medium. Ich funkcje oznaczamy za pomocą dwóch cyfr, między którymi znajduje ukośnik - np. 3/2 czy 5/3. Pierwsza z nich określa liczbę dróg, druga - możliwych położeń.

Czym różnią się dostępne na rynku zawory rozdzielające? Wyróżniamy kilka rodzajów, biorąc pod uwagę przede wszystkim ich konstrukcję i sposób sterowania. Użytkownicy mogą więc zdecydować się na rozdzielacze pneumatyczne z płytką rozdzielającą, z suwakiem lub z grzybkiem oraz zawory sterowane mechanicznie, pneumatycznie, elektrycznie lub ręcznie. Najpowszechniejsze podziały opierają się na:

  • liczbie dróg przepływania czynnika roboczego,
  • liczbie sterowanych położeń,
  • wielkości zaworu,
  • sposobie sterowania,
  • sposobie zasilania.

Przykładowe zawory rozdzielające o różnych sposobach montażu - gdzie zamówić?

Dobierając rozdzielacze pneumatyczne do swojego przedsiębiorstwa, musisz mieć na względzie przede wszystkim jej typ oraz jakość oferowanych przez producentów rozwiązań. W precyzyjnym doborze odpowiedniego elementu mogą pomóc ci specjaliści zatrudnieni w firmie Inter Trade - przedsiębiorstwie, które od wielu lat dostarcza elementy do układu pneumatycznego. Możesz liczyć na ich wsparcie dostosowane do twoich indywidualnych potrzeb oraz cech specyficznych dla branży, którą reprezentujesz.

Co znajdziesz w ich ofercie? Dostarczają i dobierają niemal wszystkie elementy niezbędne do prawidłowego działania układów pneumatycznych, m.in. zawory rozdzielające różniące się między sobą sposobem montażu. Poznaj 2 najczęściej wybierane przez użytkowników: zawory z powierzchnią przyłączeniową NAMUR i zawory zgodne z ISO.

Zawory 5-drogowe z powierzchnią przyłączeniową NAMUR

Oferta firmy Inter Trade obejmuje m.in. zawory rozdzielające 5-drogowe z powierzchnią przyłączeniową NAMUR. Ich montaż odbywa się bezpośrednio na siłowniku zaworowym, który spełnia normy NAMUR. Są dostępne w opcjach mono i bistabilnej. W sklepie Inter Trade możesz znaleźć wielkości podłączenia NPT ¼ i G1/4. Rozwiązania cechują wahania napięcia w zakresie -15 do +10% napięcia znamionowego. Można dostać je w wielu opcjach elektrycznych.

Zawory rozdzielające ISO

Rozwiązania dostępne w sklepie Inter Trade to także zawory pneumatyczne zgodne z normą ISO. Użytkownicy mogą więc zdecydować się na m.in.:

  • zawory rozdzielające 5/2 i 5/3 serii EVS1,
  • specjalistyczne zawory rozdzielające zgodne z ISO 5599,
  • zawory rozdzielające zgodne z ISO serii VS7-6-7-8.

Artykuł sponsorowany