Staubli-Łódź Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Ploter plazmowy CNC. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Cięcie plazmą to popularny sposób obróbki metalu. Technologia jest szybka, efektywna i zapewnia dużą powtarzalność nawet złożonych kształtów. Jaki sprzęt wybrać do firmy?

Ploter plazmowy CNC

Cięcie plazmą to popularny sposób obróbki metalu. Technologia jest szybka, efektywna i zapewnia dużą powtarzalność nawet złożonych kształtów. Jaki sprzęt wybrać do firmy?

Najważniejsze parametry: prąd cięcia i cykl pracy

Jeśli szukasz wydajnej i niezawodnej plazmy CNC do cięcia plazmowego, powinieneś zwrócić uwagę na kilka istotnych cech. Przede wszystkim upewnij się, co do jakości wytwarzanego łuku elektrycznego oraz możliwość dostosowania parametrów cięcia do określonych materiałów. Kolejną ważną kwestią jest długość przewodu łączącego plazmę ze źródłem gazu. Poza tym warto spojrzeć na zastosowane technologie jak automatyczne wyrównywanie ciśnienia i regulacja prędkości ustawiania oraz precyzję cięcia.

Przecinarki plazmowe różnią się między sobą maksymalnym prądem cięcia, który waha się od 5 do 160 A. Regulacja amperażu pozwala na dostosowanie do indywidualnych potrzeb i wymagań użytkownika, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie optymalnych efektów pracy.

W przypadku wycinarki plazmowej CNC cykl pracy jest kluczowym parametrem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze urządzenia. Warto jednak pamiętać, że nie wszyscy producenci podają tę wartość. Jest to o tyle istotne, że przy wyborze urządzenia nie warto decydować się na te, w przypadku którego nie określono tej wartości. Cykl pracy jest powiązany z amperażem i producenci podają go w formie procentowej dla danej wartości prądu cięcia i zasilania.

Grubość cięcia

Rozważając zakup przecinarki plazmowej, trzeba zwrócić uwagę na jej grubość cięcia. Jest to ważny parametr, gdyż umożliwia określenie, czy przecinarka plazmowa CNC spełni wymagania dla danego materiału. Grubość cięcia podawana jest dla stali węglowych, dlatego należy umieć przeliczyć ją dla innych typów stali. Parametr ten dzieli się na:

  • maksymalną grubość cięcia jakościowego;
  • maksymalną grubość cięcia rozdzielającego.

Pierwsza wartość określa, do jakiej grubości rozdzielanie zapewnia wysoką jakość krawędzi. Z kolei druga wartość określa, do jakiej grubości przecinarka może rozdzielić materiał.

Przeanalizowanie maksymalnej grubości cięcia może pomóc w wyborze najlepszej przecinarki do cięcia np. stali stopowych. Producent przecinarek podaje następujące wartości dla stali miękkiej:

  • maksymalna grubość cięcia;
  • zalecana grubość cięcia;
  • grubość cięcia;
  • grubość przebicia.

Warto zaznaczyć, że istnieją inne istotne parametry wycinarki plazmowej, o których warto pamiętać. Wśród nich są m.in.:

  • prędkość cięcia – decyduje o wydajności urządzenia;
  • sposób chłodzenia palnika – wysoką temperaturę obniży ciecz, której temperaturę obniżą chłodnica;
  • parametry gazu plazmowego – optymalne ciśnienie mieści się w przedziale 4-7 barów. Im wyższe, tym wydajniejszy sprzęt.

Decydując się na zakup przecinarki plazmowej CNC, warto zwrócić uwagę na wszystkie powyższe parametry oraz obecne na rynku modele. Przy wyborze najlepszego urządzenia dla Twojej firmy, możesz skorzystać z porad specjalistów, którzy potrafią doradzić najlepsze rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb i branży, w której działasz. Po wyborze optymalnej wersji możesz mieć pewność, że plazma CNC zapewni Ci wydajne cięcie i wysoką jakość wykończenia.

Artykuł sponsorowany


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.