Staubli-Łódź Sp. z o.o.
Knauf Industries Polska Sp. z o.o.	Knauf Industries Polska Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Rękojeści do wyspecjalizowanych zastosowań

28-11-2018, 00:00

ELESA+GANTER logo

ISO 3287 – graficzne symbole urządzeń sterowniczych i innych wskaźników

Firma Elesa+Ganter wprowadziła do swojej oferty specjalne etykiety z symbolami graficznymi. Nowy produkt nosi oznaczenie MA i jest rekomendowany do urządzeń sterowniczych i uchwytów manipulacyjnych, których zakończenia w postaci rękojeści muszą przedstawiać jednoznaczną informację, co do ich funkcji. Symbole przedstawione na etykietach są zgodne z normą ISO 3287, określającą standardy symboli graficznych na urządzeniach sterowniczych i innych wskaźnikach w wózkach jezdnych, napędzanych.

„Dobrym przykładem zastosowania etykiet może być element manipulacyjny rozdzielacza hydraulicznego w wózku widłowym. W tym przypadku musimy jednoznacznie wiedzieć, co stanie się z podnośnikiem po wykonaniu ruchu drążkiem sterującym rozdzielacza w dół, a co po wykonaniu ruchu w górę. Etykieta z serii MA z odpowiednim symbolem zapewnia taką informację.” – powiedział Filip Granowski, Dyrektor Zarządzający Elesa+Ganter Polska i dodał: „W ofercie Elesa+Ganter znajdziemy 21 różnych etykiet graficznych które są wykonane z samoprzylepnego, cienkiego winylu, przyklejanego we wnętrzu przezroczystych pokrywek rękojeści: SH.N, IH.N, IEL.N-H SOFT, EBK-H SOFT.”

Każda z wymienionych rękojeści jest wyposażona w mocowaną na wcisk przezroczystą pokrywkę, poprawiającą widoczność etykiet, dzięki efektowi szkła powiększającego. Rękojeść jest wykonana z technopolimeru na bazie poliamidu (PA-T), odpornego na rozpuszczalniki, oleje, smary i inne czynniki chemiczne (należy jednak unikać kontaktu z alkoholem).

Rękojeści SH.N

Pierwszy typ rękojeści przeznaczony do etykiet MA to rękojeść SH.N wykonana z duroplastu na bazie fenolu (PF), wykończona na połysk w kształcie kulistym. Jest mocowana na wcisk, dzięki zastosowaniu wtopki samozaciskowej ze wzmocnionego włóknami szklanymi technopolimeru na bazie poliamidu (PA).

sRys. 1. Etykiety MA
Można ją mocować na prętach o średnicy 8 mm, 10 mm, 12 mm, 14 mm, wykonanych w tolerancji „h9”. Dzięki temu uzyskamy połączenie sprężyste, niewrażliwe na wibracje, bez tendencji do obluzowywania się.
Rys.  2. Rękojeść SH.N ELESA+GANTER
Rys. 2. Rękojeść SH.N

Rękojeści IH.N

Drugi typ rękojeści przeznaczony do etykiet MA to rękojeść IH.N, która została wykonana z technopolimeru na bazie poliamidu i wykończona na mat. Jest mocowana na wcisk, na prętach wykonanych w tolerancji „h9” o średnicach 8 mm i 10 mm. Różni się od rękojeści SH.N kształtem, który jest zbliżony do stożka.

Rys.  3. Rękojeść IH.N ELESA+GANTER
Rys. 3. Rękojeść IH.N

Rękojeści SH.N i IH.N montuje się poprzez wciskanie ręką lub pobijanie drewnianym, tworzywowym młotkiem, po wcześniejszym zdemontowaniu przezroczystej zaślepki, do której należy przykleić wybraną etykietę MA. Następnie należy ponownie umieścić ją w rękojeści pobijając, aż znajdzie się na miejscu. Dzięki temu etykieta staje się w pełni osłonięta i chroniona wodoodporną, nieprzepuszczającą kurzu pokrywką.

Rękojeści SH.N i IH.N znajdą zastosowanie w aplikacjach, gdzie element manipulacyjny musi mieć małe kształty i nie jest wymagany chwyt całą dłonią z użyciem dużej siły. Przykładem mogą być drążki sterujące we wszelkiego rodzaju rozdzielaczach hydraulicznych, gdzie do sterowania wystarczy użycie dwóch palców i brak konieczności używania dużej siły do przełączania.

Rękojeści IEL.N-H SOFT

Rękojeść IEL.N-H SOFT została zaprojektowana do aplikacji, w których wymagany jest pewny chwyt, niezależnie od warunków pracy. Dzięki specjalnej powłoce z miękkiego elastomeru operowanie nią jest możliwe nawet w kontakcie z olejami, smarami lub potem.

Rys.  4. Miękka rękojeść IEL.N-H SOFT ELESA+GANTER
Rys. 4. Miękka rękojeść IEL.N-H SOFT

Nowa rękojeść jest wykonana z polipropylenu (PP), który został pokryty chemicznie związaną powłoką z miękkiego elastomeru (TPE). Elastomer ten jest materiałem certyfikowanym przez FDA (Food and Drug Administration, U.S.). Rękojeść IEL.N-H SOFT jest mocowana na wcisk na prętach wykonanych w tolerancji „h9” o średnicach 10 mm i 12 mm.

Dzięki wymienionym właściwościom miękka rękojeść IEL.N-H SOFT może być stosowana m.in.:

  • w sprzęcie rehabilitacyjnym,
  • fitness,
  • urządzeniach gastronomicznych,
  • cateringowych itp.

Rękojeści EBK-H SOFT

Ostatnia rękojeść, rekomendowana do etykiet MA to model EBK z przezroczystą pokrywką, działającą jak szkło powiększające. Pod pokrywkę umieszczoną w ramieniu rękojeści można umieścić samoprzylepną etykietę z oznaczeniami, rysunkami, logo itp.

Rys.  5. Miękka rękojeść EBK-H Soft ELESA+GANTER
Rys.  5. Miękka rękojeść EBK-H Soft

Powierzchnia rękojeści jest pokryta miękkim w dotyku elastomerem, powleczonym na korpusie, wykonanym z wysokoudarowego wzmocnionego technopolimeru na bazie polipropylenu (PP). Rękojeść EBK-H-Soft przeszła pozytywnie certyfikację przez FDA (U.S. Food and Drug Administration) i uzyskała nagrody International Design Award (Niemcy) oraz Good Design Award  (Japonia). Rękojeści te są wykonane w linii ERGOSTYLE®.

Elementy z linii ERGOSTYLE zostały stworzone z myślą o szerokiej gamie zastosowań, typowych dla nowych segmentów rynku. Są rekomendowane do sprzętu szpitalnego i medycznego, a także wyposażenia laboratoriów, biur, sprzętu rekreacyjno-sportowego oraz wszędzie tam, gdzie o powodzeniu danego produktu na rynku, decyduje estetyka i łatwość w obsłudze. Rękojeść EBK-H Soft w odróżnieniu do wyżej wymienionych modeli jest mocowana przez nakręcanie. Jest dostępna w wykonaniach M8, M10, M12.

Całą grupę rękojeści firmy Elesa+Ganter można znaleźć pod linkiem: rękojeści E+G

Źródło: ELESA+GANTER POLSKA SP. Z.O.O.

Artykuł został dodany przez firmę

Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.

ELESA+GANTER jest spółką joint-venture, stworzoną przez dwóch liderów w branży standardowych elementów maszyn wytwarzanych z tworzyw oraz metali - Elesa S.p.A (Monza, Mediolan, Włochy) oraz Otto Ganter GmbH & Co. KG (Furtwangen, Niemcy).

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły